Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

НАУКА ЗА КОРДОНОМ, або У ПОШУКАХ СОЛОДШОГО ЖИТТЯ

В одному з номерів нашої газети ми розповідали про способи навчання та працевлаштування за кордоном. У цьому номері ми розповімо, як, будучи кмітливим, ерудованим і володіючи знаннями, можна безплатно навчатися за кордоном.

     Гарячі сонячні пляжі з гучною музикою та з не менш гучними та гарячими дівчатами. Запальний волейбол та екстремальний віндсерфінг. Щоденні вечірки вдома в одного з твоїх друзів з півсотнею незнайомих облич. Вільне відвідування лекцій та семінарів.
     Здається, так проводить свій час безтурботне європейське та американське студентство. Мрієш про таке?
     Знаю. Ти скажеш, що таке може тільки наснитися. І що для вгамування нереальних омріяних ідей краще подивитися тупе молодіжне американське відео. Ні. Не треба тобі того відео. Не гай часу. Якщо ти студент ВНЗ, добре володієш іноземною мовою та основами своєї майбутньої професії — у тебе є шанс.
     Що таке грант на навчання? Це можливість протягом кількох місяців, а то й років, безплатно навчатися у вищих навчальних закладах США та Європи. Крім того, тебе забезпечують гуртожитком або квартирою, видають гроші на харчування, екскурсії та дрібні витрати. Оце життя! — скажеш ти. Тому слухай.

     DEUTSCHER AKADEMISCHER AUSTAUSCHDIENST (DAAD), або Німецька служба академічних обмінів, є одним з найвідоміших закладів, що надає гранти на навчання «молодим і перспективним». Однак переважно знавцям німецької мови. Програми обміну діють в обох напрямках. Так, наприклад, 2003 року 20232 німці змогли простудіювати граніт науки за кордоном, а 31930 навчалися у Німеччині. Як на мене, цифри досить вражаючі. DAAD функціонує завдяки фінансуванню Міністерства закордонних справ ФРН, Федерального міністерства освіти та досліджень, Федеральних земель Німеччини, Європейського Союзу та ін.
     Документи на більшість стипендійних програм для України подають з 1 вересня до 20 листопада щороку. Всі охочі навчатися в одному з німецьких ВНЗ «на шару» мають попередньо скласти тест з німецької мови. Причому в одного з лекторів ДААД (німецьких викладачів, які працюють в Україні). Вікове обмеження — 32 роки. На превеликий жаль, Німецька служба академічних обмінів не фінансує курс навчання в повному обсязі. Тобто, якщо вам пощастить «пройти» через німецького доцента чи професора, склавши іспит на знання німецької мови (а це буде ой як нелегко), насолоджуватися навчальним процесом у нових євроумовах здебільшого вам доведеться в середньому від З до 12 місяців. Студентам-першокурсникам радять посидіти за партами в аудиторіях українських ВНЗ. Малі ще.

     Найпоширенішими серед стипендій ДААД для України є такі.
     Стипендії на навчання для випускників ВНЗ Studienstipendie.
     Іноземні студенти будь-яких спеціальностей можуть продовжити навчання в одному з німецьких ВНЗ на післядипломному курсі або в магістратурі. Стипендія надається на один рік, однак за умови успішного навчання студента може бути продовжена ще на 12 місяців. Щомісячно ДААД сплачує 750 євро, витрати за проїзд і медичну страховку. В окремих випадках — допоможуть з житлом.

     Програма університету Віадріна.
     Служба сплачує 515 євро щомісячно, бере на себе витрати на дорогу та екскурсії для українських студентів, які навчаються за навчальними програмами Європейського університету Віадріна. А саме: європейські студії з права, економіки та культури, де студенти з дипломом бакалавра повинні дуже добре володіти німецькою мовою; магістр права, що включає в себе післядипломне навчання для іноземних туристів з німецького права; навчання і перебування в німецькому ВНЗ для підготовки до державних іспитів в Україні.

     Річні стипендії ERP для студентів-економістів.
     На момент подачі документів студент має бути на третьому курсі. Щомісячні стипендії розміром 615 євро призначаються для відвідування лекцій протягом двох семестрів. Спершу студент отримує одноразову допомогу в розмірі 460 євро для відвідування фахових екскурсій. Обов'язковою умовою стипендії є практика у німецькій компанії між зимовим і літнім семестрами.

     Стипендії на літній вузівський курс Носhschulsommerkursstipendien. Стипендія надається 3—4 тижні в розмірі 970 євро. Висококваліфікованим, одним з найкращих студентів в Україні пропонується відвідування мовних курсів та участь у різноманітних доповідях. Вік — не менше 19 років. Звичайно, необхідне володіння німецькою мовою.
     В окремих випадках ДААД підтримує бажання тих, хто не володіє німецькою, а гарно «спікає» інтернаціональною англійською. Так звані англомовні курси є прийнятними для студентів з вищою освітою, які протягом перших семестрів паралельно з курсами англійської відвідуватимуть курси німецької мови. Приблизно з 3-го семестру ви маєте добре знати мову країни, де навчаєтеся, щоб слухати лекції німецькою. Однак дуже часто у ВНЗ, де практикується навчання англійською, освіта — платна. Тож ДААД не бере на себе оплату навчання. Основні витрати цього фонду спрямовані на ваше перебування та проживання в Німеччині.
     Серед інших стипендійних програм Німецької служби академічних обмінів відомими є повторні запрошення колишніх стипендіатів ДААД, наукові стипендії для аспірантів та молодих науковців Fors-chungsstipendien, магістерська програма DAAD/ Siemens для студентів інженерних наук, стипендії ДААД—САП для випускників ВНЗ у галузі системного програмування, стипендії для митців у галузі дизайну, кіно, музики, архітектури, міжнародна програма для журналістів, міжнародна програма для юристів та ін.

     ПРОГРАМА ОБМІНУ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ (UGRAD).
     Програма Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) США призначена для студентів перших — третіх курсів українських ВНЗ. Програма надає можливість навчатися протягом академічного року в одному з університетів чи коледжів США.
     Студенти-учасники відвідуватимуть заняття протягом року, стажуватимуться протягом другого семестру навчання, братимуть участь у не менш як 20 годинах волонтерської праці в тому місті, де мешкатимуть. UGRAD фінансує дорожні витрати, забезпечує отримання візи, медичне страхування, плату за навчання та обов'язкові студентські внески, харчування та проживання, кошти на дрібні витрати та придбання посібників. Учасників відбирають шляхом відкритого конкурсу, а оскільки UGRAD є програмою Бюро у справах освіти та культури Держдепартаменту США, то жорсткий відбір вам гарантують. Без високого рівня володіння мовою — годі й мріяти про безтурботне студентство на пляжах Каліфорнії...
     Найвідомішою і найстарішою програмою надання наукових стипендій є ПРОГРАМА ВІЛЬЯМА ФУЛБРАЙТА, що діє сьогодні у 140 країнах світу.
     Після нищівних руйнацій Другої світової війни світ опинився перед складною дилемою: як жити далі? Молодий сенатор США Вільям Фулбрайт завдяки науковим стипендіям побував у Європі, де шукав шляхів запобігання руйнівним війнам. Він був переконаний, що людство зможе зберегти себе, вивчаючи інші суспільства, нації, народи: «Якби люди мали змогу пожити в інших краях та пізнати інші культури, — казав молодий сенатор, — вони могли б виробити співчуття, огиду до взаємного знищення та схильність до миру». Таким чином Фулбрайт зумів переконати керівництво уряду США у доцільності надання стипендій своїм вченим для проведення наукових досліджень в інших країнах. Згодом до ідеї долучилися й ті країни, в яких побували молоді науковці Сполучених Штатів Америки: вони відряджали своїх вчених до США. За час існування фундації (діє з 1946 року) понад 176 000 науковців займалися дослідницькою діяльністю в США, а 270 000 американців вивчали досвід 140 країн світу.
     В Україні фонд заснували 2001 року. Нині діє чотири основних програми: Fulbright Scholar Program — до участі запрошуються професори та доктори наук для дослідження або читання лекцій в університетах США, Fulbright-Kennan Program — у програмі беруть участь викладачі ВНЗ, наукових закладів, що займаються дослідницькою діяльністю в галузі гуманітарних наук, Junior Fulbright Program — програма дає можливість підвищити свій кваліфікаційний рівень молодим викладачам ВНЗ, які гарно володіють англійською мовою, Fulbright Graduate Student Program — програма для студентів ВНЗ. Власне, докладніше зупинимося на останній.
     На час призначення стипендії студент повинен мати певну освіту (диплом спеціаліста, магістра або бакалавра), українське громадянство, гарно володіти англійською мовою та пообіцяти представникам посольства США, що по закінченні дворічного терміну дії наукового гранту обов'язково повернеться на Батьківщину. Пріоритетними напрямами є соціальні та гуманітарні спеціальності: історія, археологія, соціологія, релігійні студії, лінгвістика, журналістика, театральне мистецтво, управління в галузі освіти, політичні науки, правознавство, міжнародні відносини та ін. Серед економічних — лише економіка.

     Достатньо суворі критерії відбору на отримання наукової стипендії має програма MUSKIE GRADUATE FELLOWSHIP PROGRAM (програма стипендій ім. Едмунда Маскі), розрахована на навчання на рівні магістратури за такими напрямами: освіта, економіка, політика, управління в бізнесі, журналістика та ін. Переможці програми навчатимуться в університетах США від одного до двох років. Учасники не мають права самостійно обирати вищий навчальний заклад, займатися будь-якою дослідницькою діяльністю, повинні відповідати академічним вимогам американських ВНЗ. У разі невідповідності академічним і професійним вимогам навчального закладу США стипендіата буде виключено з програми ім. Едмунда Маскі. Також учасники не можуть продовжувати навчання задля отримання докторського ступеня, не мають права на працевлаштування і тривале стажування. Для участі в програмі заохочуються люди з фізичними вадами. Головна мета діяльності фонду — після повернення на батьківщину випускники зроблять значний внесок у розбудову демократичного суспільства своєї країни за допомогою знань, отриманих під час навчання у США. На отримання стипендій мають право громадяни таких країн, як: Азербайджан, Вірменія, Білорусія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Україна, Узбекистан.
     Європейський Союз започаткував програму надання стипендій ERASMUS MUNDUS для країн, що не входять до ЄС. Студенти старших курсів і науковці зможуть реалізовувати себе в європейських закладах освіти, отримуючи стипендії від ЄС. Бюджет програми розрахований на 2004—2008 pp. і становить 230 млн євро. Близько 5000 студентів країн третього світу отримають стипендії для навчання за магістерськими програмами і більш як 4000 студентів країн Європейського Союзу навчатимуться в країнах третього світу. Завдання фундації — покращення якості та популяризації європейської освіти. Таким чином, Erasmus Mundus прагне навчити учасників програми жити у глобальному суспільстві.
     Ми запропонували вам п'ять програм, завдяки яким ви зможете суттєво поліпшити якість свого добробуту. Насправді ж їх існує дуже багато. Було б тільки бажання і міцна нервова система. Світова мережа інформаційного простору на ім'я Internet завжди радо допоможе. Перевага такого способу навчання за кордоном полягає у тому, що він не потребує значних фінансових витрат. Однак тут необхідна кмітливість. По-перше, вільне володіння мовою країни, куди ви зібралися на навчання. Написати мовний тест, поспілкуватися з «черствими» представниками фундацій з надання наукових стипендій, а потім — тиждень безсоння, нервів... Скажу вам чесно — тут виживають найсильніші. Програма «Останній герой» з її психологічними та фізіологічними труднощами перебування на острові — ніщо порівняно з вашими митарствами. По-друге, професійні знання зі своєї спеціалізації, та ще й іноземною мовою. Одразу скажу: якщо ви протягом трьох — чотирьох років «чогось» чекали, замріяно сидячи в аудиторіях, а тут, дізнавшись про таку «шару», зібралися впіймати удачу за хвіст, то не варто забивати собі голову дурницями. Не пройде! їм (американцям, європейцям) потрібні професіонали (аси з країн третього світу), а не дармоїди та шарлатани.
     І ще одне. Необхідною умовою більшості програм з надання наукових стипендій є умова обов'язкового повернення учасника на батьківщину. Про кмітливість і моторність українців знають у всьому світі. Однак чи для того ми народилися на рідній землі, щоб за найменшої можливості побувати «за океаном» залишитися там...

Повертайтеся додому!!!

 

 


 

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com