Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЧОРНЕ МОРЕ ХОВАЄ ХІМІЧНУ ЗБРОЮ

Науковці б’ють тривогу: біля кримських берегів Чорного моря знайдено сотні контейнерів хімічних боєприпасів, затоплених тут ще в 1941 році. Проби води показали, що бочки з хімікатами вже почали розкладатися. Отруйні речовини становлять серйозну небезпеку для життя людей і екології. Відомо, що в затоплених бочках міститься іприт і люїзит. Якщо хоч би одна бочка почне протікати — не уникнути катастрофи, пише «Московский комсомолец».

Влада України з проблемою добре обізнана. Ще в 2004 році екологи за завданням Мінекології провели розвідку акваторії, виявивши на дні близько 500 контейнерів. Проте тоді ці дані вирішили засекретити.

Цього року група науковців Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості провела розвідку. «Ми спускали під воду водолазів, які теж підтвердили знаходження об’єктів», — розповів ректор вишу Сергій Смирнов. Інформацію про кількість об’єктів він надати відмовився.

Тимчасом у висновку закритого дослідження, що проводилося спецкомісією харківської лабораторії, йдеться, що на 1500 квадратних кілометрах Чорноморського узбережжя виявлено 9 районів із затопленими контейнерами, зокрема два із затопленими хімічними боєприпасами загальною кількістю контейнерів — 428 одиниць, передає РИА «Новый регион».

Зокрема, біля «Ластівчиного гнізда» було затоплено 24 бочки. 49 контейнерів знаходяться в морі поблизу селища Чорноморське. Біля берегів Керченської протоки, поблизу селища Ельтіген, знайдено 11 контейнерів. Одна одиниця хімічного боєзапасу розташована в районі мису Іллі в затоці Феодосії. Поблизу мису Небезпечний (узбережжя міста Алупка) зосереджено 66 небезпечних контейнерів, біля мису Сотера (узбережжя Алушти) — 70 контейнерів, мису Каябаші (Балаклавська бухта) — 80 контейнерів з «хімією», в районі мисів Херсонес і Фіолент — 27 контейнерів, біля мису Лукулл (західна частина Кримського узбережжя) — 65 контейнерів.

За словами директора екологічного підприємства «Сітал» Геннадія Рубцова, про те, що бочки ймовірно вже протікають, свідчать проби води — вміст миш’яку в них сильно перевищує норму. Проте повного руйнування бочок досі не сталося. Підняти ж їх із дна — технічно дуже складно.

Втім, співробітники МНС усе заперечують. «В ході перевірки був проведений аналіз води в 5 місцях, проведено аналіз ґрунту з морського дна, візуальне обстеження морського дна на площі 5000 квадратних метрів відеозйомкою. Згубного впливу на здоров’я людини не виявлено», — повідомляв начальник кримського управління МНС України Олександр Недобитков.

Крім того, у МНС ще у березні запевнили, що токсичних речовин у Чорному морі немає. Хоча РФ досі не надала Україні координати районів затоплення хімічної зброї у Чорному морі.

Довідка

Іприт — бойова токсична отруйна речовина. Внаслідок потрапляння на шкіру з’являються пухирі. При ураженні дихальних шляхів може розвинутися у тяжких випадках запалення легенів, і як наслідок — смерть за кілька діб. Протиотрути від іприту немає.

Люїзит — стійка отруйна речовина. На відміну від іприту не має прихованого періоду дії, в разі отруєння відразу відчувається біль, а потім з’являється екзема. При важких ураженнях виникають шкірні виразки, які довго не загоюються.

Шведська прокуратура почала розслідування повідомлень про те, що російська армія на початку 1990-х років могла затопити в Балтійському морі хімічну зброю та радіоактивні відходи, передає Бі-Бі-Сі.

Приводом для дебатів послужила інформація, оприлюднена програмою Шведського телебачення Uppdrag granskning, яка відома своїми журналістськими розслідуваннями.

За даними журналістів, одне з найбільш закритих підрозділів шведської Служби військової безпеки (MUST) склало в 1999 і 2000 роках три звіти під грифом «секретно».

У них висловлюється припущення, що в період з 1991 по 1994 роки російські військові кілька разів скидали в районі шведського острова Готланд небезпечний вантаж, вивезений з колишньої радянської військової бази Кароста в латвійській Лієпаї. За словами журналістів, в Балтійському морі було затоплено радіоактивні відходи та хімічну зброю. В якості головного свідка телеканал послався на колишнього співробітника шведських спецслужб Дональда Форсберга. За його словами, інформація була своєчасно передана уряду, однак реакції не було.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com