Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Нам необхідні жири

Раніше ситуація з вживанням жирних продуктів була ясною: вершкове масло і сало шкідливі, рослинні масла корисні. А взагалі без жирів ще краще: будеш струнким і здоровим.

Однак в останні роки деякі непорушні твердження дієтології минулого століття були спростовані. Найбільш масштабне дослідження з вивчення залежності здоров`я від споживання жирів було розпочато в США ще в першій половині XX століття.

Воно триває й досі. Проте вже зараз вчені прийшли до висновку, що найбільш здорові і фізично активні люди, ті що знаходяться на змішаній дієті. В їх раціоні є тваринні і рослинні жири.

Зовсім відмовлятися від жирів не можна. Адже при їх нестачі організм починає переробляти в жири вуглеводи. І це не кращий варіант, оскільки з вуглеводів виходять далеко не самі корисні жири.

За останні 10-15 років масове використання знежирених продуктів у США не призвело до зменшення числа товстунів.

Мало того, число американців з ожирінням постійно зростає. Збільшується і захворюваність на цукровий діабет, що прямо пов`язано із зайвою вагою.

Так що для здоров`я дієта, яка не містить жири, не менш шкідлива, ніж постійне зловживання жирною їжею. Нестача жирів призводить до загального порушення обміну речовин.

Ще одне досить популярне переконання: маргарин корисніше масла — також не витримало перевірку часом. В маргарині дійсно немає холестерину.

Зате в ньому містяться трансжири — жирні кислоти «які зламалися», не характерні для нормальних продуктів.

Нещодавно у впливовому англійському медичному журналі були опубліковані дивовижні результати багаторічного спостереження за 80 тисячами медсестер. Виявилося, що серед любителів продуктів з трансжирами значно зростає смертність від ішемічної хвороби серця та інфарктів міокарда.

Жирні продукти — джерело енергії, вони беруть участь в обігріві тіла. В екстрених ситуаціях запас жирів дозволяє досить довго обходитися без їжі. Особливо необхідні жири жителям північних широт.

При низькій температурі навколишнього середовища варто з`їдати щодня вранці невеликий шматочок вершкового масла або якоїсь інший ситної їжі. Накопичуючись в підшкірній клітковині та тканині, що оточує внутрішні органи, жири забезпечують теплоізоляцію організму. Тим самим зменшується ризик переохолодження.

Недарма основу раціону багатьох північних народів становить жирна риба. Народи Крайньої Півночі рідше страждають від атеросклерозу і гіпертонічної хвороби. Хоча й вживають дуже жирну їжу протягом всього свого життя. Вчені пов`язують цей факт з користю риб`ячого жиру.

Жири входять до складу клітин і необхідні для їх оновлення. Особливо багато жироподібних сполук у нервових тканинах і головному мозку.

Тому бідне харчування в дитинстві завдає непоправної шкоди інтелекту. При недостатньому вживанні жирів у школярів можливе порушення концентрації уваги і зниження успішності.

Холестерин незамінний для вироблення біологічно активних речовин: жовчних кислот, статевих і деяких інших гормонів. Якщо в організмі жінки не вистачає жиру, у неї зникають місячні, неможливе зачаття.

Тільки з жирною їжею засвоюються жиророзчинні вітаміни А, Є, D, К. Вітаміни і жири необхідні, щоб добре росло волосся, а шкіра була здоровою, красивою і гладкою.

Деякі жирні кислоти незамінні. Ми обов`язково повинні отримувати їх з їжею, оскільки людський організм сам не вміє їх виробляти. Такі незамінні жири, що містяться в рибі і риб`ячому жирі, в льняній олії і в деяких інших рослинних продуктах.

Правильне співвідношення незамінних жирів містить середземноморська дієта, що включає оливкову олію і дари моря.

Незамінні жирні кислоти регулюють обмін холестерину і необхідні нашим судинам. 

 За матеріалами
zhinka.info

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com