Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Посилення торгівлі з ЄС: Україні від цього ні жарко, ні холодно

Європейська комісія схвалила поправки до договору Пан-Євро-Мед, але, кажуть економісти, серйозного ефекту від цього для нашої країни не буде.

Попрацювали ...

Поки Україна святкувала День Незалежності, Європа працювала. І результатом цієї роботи стало прийняття Єврокомісією пакету пропозицій, спрямованих на зростання торгівлі між Європейським Союзом та країнами, що використовують конвенцію Пан-Євро-Мед, серед яких значиться і Україна.

На перший погляд здається, що дана конвенція безпосередньо має відношення до України, в крайньому разі, на слух. Тут тобі і "пан", і "євро", і "мед" - і всі слова безпосередньо так чи інакше пов'язані з нами.

Однак насправді, каже експерт інституту Growford Олексій Кущ, ця абревіатура ніяк не пов'язана ні з "паном", ні з "медом", та й до "євро" вона має вельми віддалене відношення. Пан-Євро-Мед - це самий звичайний міжнародний договір, покликаний впорядкувати поняття країни походження товару.

Що стосується схваленого пакету, то він включає 21 пропозицію Ради ЄС, які забезпечать більш зручні правила торгових відносин Євросоюзу з сусідніми країнами. Крім України, цей пакет вносить поправки в двосторонні угоди ЄС з Ісландією, Ліхтенштейном, Норвегією, Швейцарією, Фарерськими островами, Туреччиною, Єгиптом, Ізраїлем, Йорданією, Ліваном, Палестиною, Грузією, Молдовою, Албанією, Боснією і Герцеговиною, Північної Македонією, Чорногорією, Сербією, Косово.

Історія питання

Олексій Кущ нагадує, що укладаючи угоду про ЗВТ з Україною, ЄС ввів жорсткі вимоги до так званого "рівню локації".

- Говорячи простою мовою, Європа чітко визначила питому вагу української сировини, напівфабрикатів, комплектуючих, які повинні бути присутніми на європейському ринку. - пояснює експерт. - Це зробили для того, щоб в рамках угоди про вільну торгівлю з Україною до Європи, наприклад, не потрапляли китайські автомобілі з прикрученими в Мукачево колесами. Посил простий: хочете продавати в Євросоюзі соняшникову олію - робіть її зі свого насіння, хочете продавати сухе молоко - використовуйте для його виробництва молоко місцевих корів і т.д.

Подібні правила пояснюються не шкідливістю європейців, а тим, що вони слідують певній стратегії. Справа в тому, продовжує Олексій Кущ, що нинішня модель торгового співробітництва ЄС з периферійними країнами спирається на ряд базових принципів: максимально використовувати сировинний потенціал цих країн і при цьому створювати їм стимули для появи виробництв, що випускають найрізноманітніший ширвжиток. У перспективі європейці планують цим ширвжитком замінити китайські товари, і щиро не розуміють, чому українці, настільки близько перебуваючи до європейського ринку, не можуть робити ті ж самі гумові шльопанці і продавати їх в Європі.

Теорія та практика

До виконання положень Регіональної конвенції про Пан-Євро-Середземноморських преференційних правил визначення походження Україна розпочала ще 1 січня 2019 року. В теорії угода Пан-Євро-Мед дійсно виглядала дуже красиво, адже міжнародний договір дозволяє його учасникам проводити так звану діагональну кумуляцію. Тобто, пояснюють експерти, сировину, куплену в одній країні при виробництві товару в інший, не буде сприйматися як "чужий" і на нього будуть поширюватися преференції, закладені в угоді про ЗВТ з Європою.

Але насправді не все так райдужно, як здається на перший погляд. І в цьому питанні, як це часто трапляється в нашій країні, між теорією і практикою лежить справжня прірва.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, дане рішення ЄС більше бюрократичне.

- Вони спростили процедуру ведення переговорів з представниками ЄС з питань розширення пільг для країн, які є асоціативними, - говорить експерт. - Умовно кажучи, тепер на ведення переговорів потрібно буде не шість місяців, а три, але це зовсім не означає, що ЄС погодиться з умовами іншого боку. Процедура спрощується, але пільги потрібно буде виривати зубами.

А аналітик "Центру біржових технологій" Максим Орищак додає: однієї угоди з ЄС мало - необхідно підписати документи про створення зон вільної торгівлі з країнами-партнерами.

- На сьогодні Україна реалізувала ЗВТ з вкрай невеликою кількістю країн з Пан-Євро-Мед, внаслідок чого говорити про якісь  відчутні вигоди поки рано, - зазначив експерт". - Вся справа в тому, що український експорт головним чином представлений сировинними товарами без високої доданої вартості. В таких умовах ЗВТ з Туреччиною, Єгиптом або іншими виробниками дешевої продукції приведуть до падіння прибутків нечисленних українських підприємств з несировинних галузей, через що угода в підсумку виявиться невигідною з економічної точки зору.

Що стосується нових поправок, то, підсумував Орищак, вони не повинні чинити серйозного позитивного ефекту так як Україна все ще не може повноцінно використовувати угоду для розвитку експорту.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com