Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ПЕРСПЕКТИВА УКРАЇНИ НА ТЛІ ВИРІВНЮВАННЯ КЛАСУ У СВІТОВОМУ ФУТБОЛІ

Нарешті дочекалися. І на нашу вулицю прийшло свято. Сьогодні національна збірна України з футболу матчем з Іспанією дебютує у фінальному турнірі чемпіонату світу.

Свято світового футболу на полях Німеччини розпочалося ще минулої п’ятниці й триватиме цілий місяць. Для нас же воно розпочнеться сьогодні, а закінчиться... не будемо прогнозувати, а лише сподіватимемося на краще. Тобто, що команда Олега Блохіна не обмежиться участю у престижному змаганні чи просто виконанням завдання-мінімуму — виходом з групи до 1/8 фіналу.

Попри амбіції та наміри Тунісу і Саудівської Аравії, фаворитами групи «Н» небезпідставно вважаються Іспанія та Україна. Це, звичайно, не означає, що для наших футболістів вихід з групи гарантований. Проте висловлювання тренерів щодо вирівнювання класу команд і можливих сюрпризів від будь-кого передусім слід розуміти як частину психологічної підготовки самих футболістів перед зустрічами з умовними аутсайдерами.

У будь-якому разі це не стосується сьогоднішнього поєдинку з іменитими й претензійними іспанцями. Тут, навпаки, у гравців української збірної є нагода зробити сюрприз футбольному світу. Точніше, тій його частині, яка у своїх оцінках, судженнях та прогнозах керується давніми критеріями. Адже для нашого «новітнього вболівальника» виграш в іспанців (не кажучи вже про нічию) не стане якимось сенсаційним одкровенням, хоча, звичайно, буде приводом для радості. Після того, як збірна України у відбірковому турнірі перемогла Туреччину, Данію та Грецію, а в недавньому товариському матчі на рівних зіграла з Італією, вболі-вальницькі апетити українців на порядок зросли.

Згадана ж тенденція світового футболу до вирівнювання класу команд, про яку невтомно нам нагадують чимало фахівців, зокрема й керманич головної футбольної команди країни Олег Блохін, не має спрацьовувати однобоко. Тобто якщо, з одного боку, Аравія чи Туніс вирівняються з Україною, то з іншого — Україна повинна вирівнятися з Іспанією, Францією, Італією, Бразилією, Німеччиною... Така собі гра наввипередки у світовому масштабі — хто перший вирівняється з сильнішими, той і призи виграватиме.

Допоки у цьому сенсі в підопічних Блохіна справи йшли нормально. Не в приклад його попередникові на цій посаді Леоніду Буряку та численним наставникам двох наших провідних клубів — «Динамо» та «Шахтар». Упродовж останніх років вони полюбляли пояснювати поразки своїх команд на міжнародній арені вирівнюванням класу команд. Тільки у них виходила прикра для українських вболівальників «нестиковка».

Якщо українські клуби чи збірна поступалися англійцям, німцям, французам, італійцям чи іспанцям, то знаходилося виправдання — програли визнаним грандам. Коли ж наші команди ганебно програвали швейцарцям, болгарам, румунам або ж втрачали важливі турнірні очки у зустрічах з вірменами чи північними ірландцями, то як «об’єктивну причину» називали вирівнювання класу команд.

Перед початком чемпіонату Олег Блохін висловлювався щодо можливих сюрпризів представників Африки. Сподіватимемося, це пророцтво не стосуватиметься одного з його представників — команди Тунісу, з яким збірна України гратиме у заключному матчі групового турніру. Тим більше, що ментально Туніс швидше належить до арабського світу, а не до Чорного континенту. Четверо інших його представників на XVIII чемпіонаті світу, як і Україна, вперше потрапили на світовий футбольний форум. І вже встигли попсувати нерви грандам. Хоча відібрати турнірні очки першими вдалося іншій чорношкірій збірній Трінідад і Тобаго, який звів у нульову нічию матч зі Швецією. Ще приємно здивувала збірна Австралії, яка, поступаючись під час зустрічі японцям, у підсумку переконливо перемогла 3:1. Гадаю, варто чекати труднощів іншим їхнім суперникам по групі — Бразилії та Хорватії.

З-поміж африканських команд добру гру продемонстрував Кот-Д’Івуар, хоч і програв титулованій і досвідченій Аргентині 1:2. Африканці не поступалися ігровою ініціативою і цілком могли розраховувати на прийнятніший підсумок цієї зустрічі. Забракло їм досвіду, виваженості й раціоналізму, притаманних традиційним фаворитам світової першості. Те саме можна сказати і про команду Анголи, яка в стартовому матчі поступилася з мінімальним рахунком 0:1 збірній колишньої метрополії — Португалії. Не переконливий вигляд мав ще один фаворит — збірна Англії, хоч і перемогла 1:0 Парагвай.

Попри песимістичні настрої багатьох співвіт-чизників щодо перспектив своєї збірної добре зіграла у стартовому матчі господарка турніру — команда Німеччини. Вона переконливо перемогла 4:2 не сильну збірну Коста-Ріки. Сенсації домігся латиноамериканський Еквадор, вигравши 2:0 у наших спільників по боротьбі за право проведення фінального турніру чемпіонату Європи—2012 збірної Польщі. Інші слов’янські команди виступили вдаліше. Збірна вже не існуючої країни Сербії та Чорногорії програла з мінімальним рахунком 0:1 сильним голландцям. А Чехія повчила грати у футбол команду США, здобувши перемогу з розгромним рахунком 3:0. Однак це ще тільки початок. Свято футболу лише набирає обертів.

Іван ВОВК
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com