Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ТАНДЕМ ПЛЮЄ ЧЕРЕЗ ПЛЕЧЕ

Юлії Тимошенко таки довелося погодитися на те, що її уряд не буде затверджувати в парламенті програму своїх дій. Таким чином, Ющенко відмовився дати колишньому і майбутньому прем'єрові гарантії незвільнення на рік.

Крім того, БЮТ змушена була визнати право Президента призначати главу МВС. Схоже, ним залишиться нелюбимий багатьма бютівцями Юрій Луценко. А Олександру Морозу, як відомо, довелося розпрощатися зі своїми спікерськими мріями. Багато хто щиро співчуває Сан Саничу, оскільки для нього головне парламентське крісло, мабуть, було останнім шансом усидіти на політичному Олімпі і зміцнити авторитет, що похитнувся, в партії.

Та, судячи з чуток, усіх перевершив Петро Порошенко. Щоб не залишати Тимошенко наодинці з владою, він пішов на банальний шантаж. Хоча це ще питання, чи може в нашій "високій" політиці шантаж на такому рівні бути банальним. Порошенко поставив питання руба: або він спікер, або він (і ще до 20 "нашоукраїнців") - з Регіонами. Не зрозуміло одне: чи схвалив такі дії свого кума Віктор Ющенко? Він же намагався проштовхнути на спікерство Юрія Єханурова.

Якщо Президент підтримав Порошенка - тоді він твердіший політик, ніж про нього звикли думати. Якщо ж ні - слабкіший, ніж про нього звикли говорити. Однак у будь-якому разі ситуація показала, що від його думки залежить набагато менше, ніж має залежати від думки Президента і почесного глави партії. Понад те, перед ним стоїть завдання переконати народ, що повернення тандема Тимошенко - Порошенко на перші ролі в політиці України - не погана прикмета. А втім, не зайве поплювати через плече. Адже навіть Ющенко і Янукович не настільки антагоністичні, як Тимошенко і Порошенко. Їхнє особисте протистояння сприймається українським політикумом як загроза стабільності оранжево-малинової коаліції. Про ступінь їхньої взаємної "довіри" свідчить і той факт, що голосування за кандидатурами прем'єра і спікера мають намір проводити в пакетному режимі, що є найбрутальнішим порушенням регламенту. Та досить історичних паралелей. І так зрозуміло, що дива не буде – закляті друзі ними й залишаться. "Милі сваряться - тільки тішаться" - це не про них. У нинішній ситуації, коли БЮТу перепала величезна кількість владних посад, для Петра Олексійовича у кілька разів зростає значення команди. Подальша кадрова політика коаліції і її головних діючих осіб покаже, за якими напрямами триватиме це давнє протистояння. А тут як карта ляже.

Українські політологи сумніваються, що парламентській коаліції вдасться домогтися пакетного голосування за кандидатів на посади прем’єр-міністра та голови Верховної Ради – Юлію Тимошенко та Петра Порошенка. Ця ідея, на думку аналітиків, виникла з причини невпевненості позицій Петра Порошенка, який за умови таємного затвердження напевне зазнає поразки. Політолог Володимир Малинкович переконаний, що Порошенко здобуде шанси обійняти посаду голови Верховної Ради лише в разі відкритого голосування і в одному пакеті з кандидатом у прем’єри Тимошенко. Передусім соціалісти і, цілком можливо, представники блоку Тимошенко, за таємного волевиявлення можуть провалити успішне затвердження. Якщо ж коаліції не вдасться подолати опір Партії регіонів, яка, за словами Малинковича, на цій темі здійснює піар-акцію, «Наша Україна» змушена буде запропонувати іншого кандидата в спікери. Компромісною постаттю може стати Анатолій Кінах, який фігурував як претендент на посаду голови Верховної Ради. Щоправда, експерт вважає, що коаліція навряд чи змінюватиме власні плани і спробує силовим способом створити можливість для пакетного голосування.

Ситуативні виклики набувають реальних обрисів. Під час загальних зборів коаліції, що відбулися у Верховній Раді, четверо соціалістів не проголосували за кандидатури Порошенка й Тимошенко. Ці ж депутати не підтримали ідею пакетного голосування за керівництво парламенту та уряду. Про це, щоправда, поки що говорять у кулуарах. Там же можна почути і про те, що у соціалістів на бік регіоналів «перебіг» в.о міністра АПК Баранівський, а у «нашоукраїнців» – Заплатинський та «баскетболіст» Волков. Зраду Волкова пов’язують з його залежністю від фактичного власника РосУкрЕнерго Дмитра Фірташа, якому коаліція погрожує переглядом газових домовленостей. Говорять також, що інших внутрішньокоаліційних опозиціонерів у той чи інший спосіб стимулює Партія регіонів». Блокуючи роботу Верховної Ради, Партія регіонів розраховує виграти час, щоб перетягти на свій бік ще таку саму кількість депутатів, «зруйнувати демократичну коаліцію та обрати Януковича головою Верховної Ради».

Валерій ГРІНЧЕНКО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com