Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Петрівка: шлях до цивілізованого ринку

Нині найпопулярніший і, можливо, найбільший на Україні книжковий ринок «Петрівка» переживає справжній розк­віт. Створено доволі зручний широкий доступ до всіх торговельних точок, розміщено новий ряд кіосків, що увібра­ли до себе неорганізованих продавців, встановлено покажчики, впорядковано прилеглу територію тощо.

Сьогодні наш співрозмовник, дирек­тор підприємства «Книжковий ринок» Віталій Михайлович Правдивий розпо­відає про здобутки і перспективи роз­витку, окреслює завдання, що стоять перед колективом книготорговле.

-           Скажіть, будь ласка, чого на вашу думку не вистачає Петрівці для того, аби стати справді цивілізованим ринком, своєрідним ярмарком книжкових но­винок?

-           Передовсім для цього не вистачає площ. Ми збираємося переобладнувати торговельні місця на сучасні, просторі магазини і павільйони. Виходячи з потенціалу району, враховуючи, що тут склалося певне інформаційне коле, добре відоме як киянам, так і гостям столиці, не можна втрачати шансу його ефективного використання і продумана інвестиційно-господарська діяльність у стислі строки принесе відчутні позитивні наслідки. Я певен, що тоді і продавці, і покупці отримають більше вигод, зручностей, врешті задоволення.

-           Чому, Віталіє Михайловичу, так розюче мало місць продажу української книги, буквально 3-5 точок на весь ринок, з чим це пов’язано?

-           Шкода, звичайно, але такий факт треба визнати. Очевидно на сьогоднішній день, коли ринок формує попит і пропозиція, можливо такий баланс певною мірою є виправданий. Адже адміністративним впливом, ясна річ, не можна підняти або знизити читацькі запити. Якщо ж у суспільстві виникне більш високий попит на
українську літературу, тоді ринок моментально відреагує на це — з’являться
підприємці, які швидко запропонують і тематику, і асортимент, відповідно й точок продажу стане більш.

-           Як ви співпрацюєте з місцевою вла­дою, чи регламентує Оболонська райдержадміністрація вашу роботу?

-           Ринок діє як господарюючий суб’єкт відповідно до законів України і нормативних актів про підприємницьку діяльність. Земля під торговельні площі надається, як відомо єдиним уповноваженим органом Київською міською держадміністрацією, що відображає, скажімо так, рішення терито­ріаль­ної громади. А що стосується Оболонської райради, то вона контролює графік роботи ринку, санітарний стан, питання благо­устрою і ми цілком задоволенні співпрацею з місцевими органами. Ми
відкриті до взаємодій з представниками міністерства з надзвичайних ситуацій, з підрозділом пожежної охорони, оскільки слід пам’ятати про той ряд пожеж, що стався на київських ринках і, не за­глиблю­ючись у причини їх виникнення, а, говорячи лише про необхідність берегти насамперед, життя людей, майно підприємців, ми, зазначаю, це особливо і зовсім без іронії, вдячні за їхні перевірки і суворо дотримуємося всіх приписів.

-           Знавці книготоргівлі кажуть, що з’явився ряд магазинів, зокрема на вулиці Лисенка, які успішно конкурують з вами за цінами?

-           Конкуренцію ще ніхто не скасовував. Це
своєрідний маркетинговий хід, не новий, але цілком ефективний. Як підприємець, я їх не засуджую. Це їхній вибір — позиціонувати свою продукцію як таку, що дешевша ніж на
Петрівці. Вони вихопили два-три наймену­вання, а асортимент, про що мова... Взагалі, мені здається, у принципі в магазині книга не може бути дешевою через адміністратив­ну надбудову, в якій всі її учасники отри­мують платню від реалізації. Найбільш
гнучкий механізм з продажу книги все-таки на ринку, надбудова практично відсутня, де підприємець діє на свій страх і ризик і аж ніяк не зацікавлений у збитковій торгівлі, а навпаки — в швидкому обігові. Через те у нас найнижчі ціни і, з чим ніхто не буде
сперечатися, найширший асортимент.

-           Віталію Михайловичу, дикий ринок, «ящикові розвали» ліквідовано. Як бути тепер шукачам рідкісних видань, які полюбляли порпатися в тих нетрях
уживаної літератури?

-           Кажучи відверто, оті ящикові розвали нам перебороти остаточно не вдалося.

Деякі найбільш затяті прихильники стихійної
торгівлі по вихідних днях виходять і вперто працюють у спеку, під дощем і снігом і це їхнє право, на яке, повірте зазіхати важко.

Але більшу частину цих так званих букіністів
ми взяли під своє крило, дали їм торговельні точки і місця зберігання книг за мізерною платнею, для того щоб зберегти своєрідний і привабливий куточок.

-           Яких заходів вжито для викорінення випадків появи продавців «піратської продукції».

-           Це дійсно наш великий головний біль.
Такі випадки справді трапляються. І попри всі наші зусилля спільно з правоохоронними органами, викорінити це вкрай важко.
Деяким продавцям, на жаль, видається надто спокусливим підторговувати контра-фактом, але ми їх відстежуємо і притягаємо до адміністративної відповідальності, і хоча вони, як мовиться, змінюють обличчя, однак ми не припинимо боротися з ними: ведемо роз’яснювальну роботу, профілактичні заходи, кожного підприємця під розпис попереджаємо, що він несе не тільки адміністративну, але й кримінальну відпові­дальність, і в разі недодержання встановле­них правил, з ним як мінімум буде розірвано договір оренди. Але тут треба, на мою думку, мати широку громадську підтримку. Нехай кожен покупець «піратської» аудіо-відеопродукції розуміє, що робить свій внесок у незаконний бізнес, стимулює подальший розвиток виробництва контра факту. Щоб побороти це явище самих каральних заходів замало. Потрібна цільова, комплексна програма, яка б мала потужні складові: інформаційну, просвітницьку, контрольну, врешті давно настав час взятися до справи так, щоб ефективно протидіяти піратам на стадії розробки і створення, а не в процесі реалізації.

-           Наостанок, чого б ви, Віталіє Михайловичу, побажали відвідувачам, ва­шим, так би мовити вірним прихиль­никам?

-           Ми вдячні нашим покупцям за увагу, за інтерес до книги, що представлена на ринку, зі свого боку ми й надалі будемо прагнути задовольняти дедалі зростаючий попит,
дбати про розширення асортименту, працюватимемо над вдосконаленням
супутніх послуг.

Тут варто сказати, що незабаром, буквально восени, розпочнеться неподалік книжкового ринку будівництво торговельно-розважального центру, де, відзначну, передбачено близько 10 тисяч кв. метрів під книжковий маркет. Тому вже нині запрошуємо майбутніх орендарів подбати про розв’язання організаційних питань, завчасно спланувати свої дії. Одразу ж попереджаю: зовсім не йдеться про створення якогось штучного конкурентного середовища. Просто поєднано дві форми, які доповнюють одна одну. З одного боку традиційна, гнучка ринкова послуга, з іншого — сучасний маркетинговий підхід, наукова, сучасна організація торгівлі. Сподіваюсь, ні, я в цьому переконаний, наш покупець від цього тільки виграє.

 
Розмову вів
Г. Коренчук
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com