Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

90% підробок

Проблема контрафактних товарів в Україні стає дедалі актуальнішою. Так, за даними фахівців Держспоживстандарту, близько 90% усієї продукції, що продається в країні, — підробка.

Бізнес по створенню контрафактної продукції у світовому масштабі оцінюється в мільярди доларів. За даними Держспоживстандарту, світовий обіг підробних товарів складає 500 мільярдів доларів. «Тому виробники справжньої продукції вкладають колосальні кошти в технічні заходи захисту, наприклад, голограми і магнітні смуги. А виробники контрафакту витрачають свої зусилля на різні способи нейтралізації таких засобів захисту. І знову страждає споживач, адже така війна між виробниками продукції і контрафакту істотно здорожчує вартість товарів», — вважає директор юридичної компанії IPStyle Марія Ортинская.

За даними ICC Ukraine, найбільше підробки, які продаються в Україні, вироблені в країнах Азії, зокрема, в Китаї і В’єтнамі, а також в окремих країнах колишнього соцтабору.  Доля фальсифікованих лікарських засобів на українському фармацевтичному ринку складає від 3 до 50 %. Рівень підробок в аптеках надзвичайно високий. По-перше, підробляють популярні ліки, що мають підвищений попит. По-друге, «прості», з точки зору можливості підробки, препарати. Згідно з низкою досліджень, в Україні в основному  контрафактними є продукти зарубіжних виробників. Найвищий попит у зловмисників мають ліки «Фестал» і «Мезим».

Цікаво, що  в березні Президент України Віктор Янукович підписав указ про відміну обов’язкового застосування голографічного захисту документів і груп товарів. За словами прем’єр-міністра України Миколи Азарова, це рішення викликане прагненням спростити умови ведення бізнесу і зменшити кількість різного роду поборів з підприємців.

Втім, експерти стверджують, що голограма в Україні ніколи не була дієвим механізмом захисту від підробок. За їхніми словами, проблему підробних товарів виробники можуть розв’язати тільки  за допомогою юридичних методів захисту від контрафакта, тобто інструментів захисту прав інтелектуальної власності. В Україні за порушення прав на торговельні марки передбачена навіть карна відповідальність, але на практиці її застосовують не часто.

Проблема полягає в тому, що українські компанії часо самі не зацікавлені в тому, щоб захищати свою продукцію від підробок. «Іноді виробники свідомо не застосовують ніяких засобів захисту від контрафакта, адже при звинуваченні у виробництві неякісної продукції завжди можна сказати, що споживач постраждав від контрафакту, а не від оригіналу. Цікавим є досвід США в боротьбі з контрафактною продукцією. Ця країна, на думку зарубіжних експертів, є лідером в застосуванні карних покарань за контрафакт. Наприклад, спроба незаконної торгівлі з «усвідомленим» використанням фальсифікованої торговельної марки карається штрафом на суму до 2 млн  дол. США або позбавленням волі до 10 років, або тим і іншим.

Таке покарання є хорошою превентивною мірою.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com