Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЗВЕРНЕННЯ-ЗАПИТ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ В. ЮЩЕНКА

Високодостойний пане Президенте!

Вважаючи землю на якій живемо і яка годує занедбаний державою український народ, найвищою цінністю, Українська Консервативна партія просить вас роз’яснити нам і суспільству загалом положення однієї державної угоди, яка дуже цікавить громадську думку і яку намагається втаємничити держава. Йдеться про контракт, який уклала 26 грудня 2005 року Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» з американською компанією «Холтек інтернешнл». Угода стосувалася будівництва у Чорнобильській зоні відчуження централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП). Нас непокоїть активна участь у лобіюванні цього проекту Посла США Джона Гербста.

У США дуже гострою є проблема зберігання ядерних відходів: охолоджувальні басейни атомних станцій переповнені. Спеціалісти прогнозують, що через п’ять років майже 75% відходів зберігатимуться в контейнерах. Тому АЕС вимагають від уряду США побудови централізованого сховища. Проект побудови такого об’єкта давно розроблено, але уряду США досі вдавалося відтягти початок будівництва. А кілька днів по підписанні цієї угоди президент Джордж Буш підписав розпорядження про створення природного заповідника на тому місці, де планувалося розміщення могильника ядерних відходів. Явно напрошується запитання: чи не тому США відмовилися від будівництва сховища на своїй території, що досягнуто угоди про його побудову на території України, під патронатом Президента України. Недарма ж під час підписання угоди між українським  «Енергоатомом» та американською кампанією «Холтек інт.» був присутній Посол Джон Гербст, а перше повідомлення про угоду з’явилося на інтернет-сторінці американської амбасади.

Та й ви, пане Президенте, не раз заявляли, що такий спільний проект зміцнить глобальне співробітництво між нашими країнами. У цьому контексті нам хотілося б знати не тільки про позитиви, а й про можливі ризики від реалізації цього проекту. Ви повинні чітко сказати суспільству, чим є побудова сховища у зоні екологічного лиха в центрі України: національним інтересом, платою Вашингтону за перебування при владі вашої «помаранчевої» команди, чи намаганням заробити на народній біді злочинців з вашого оточення. Адже Ю. Недашківський (керівник «Енергоатому») віддавна відомий як лобіст комерційних структур. А можливості в нього неабиякі: серед його найближчих друзів - М.Мартиненко (спільний бізнес), І.Плачков, А.Ткачук (разом вчилися), В. Шандра (разом працювали на АЕС). Усе це люди, яким ви беззастережно довіряєте і які можуть порадити не те, що відповідає національним інтересам України.

Це неприпустимо. Тому хотіли б почути від вас правдиві й чіткі відповіді на такі запитання:

1.  Чому Український уряд дозволив Росії відмовитися від приймання на переробку наших ядерних відходів, як це передбачає міждержавна угода, і за що уже заплачено українською ядерною зброєю?

2.  Чому в будівництві могильника застосовуватиметься технологія саме американської кампанії, щодо якої в самих США є великі застереження, а не європейської? До того ж компанія «Холтік інт.» програла перший тендер на цей проект у жовтні минулого року. І якраз через застереження щодо неї Інституту геохімії навколишнього середовища та Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України.

3.  Чому підписання угоди про будівництво сховища відбулося без інформування суспільства та затвердження Верховною Радою України? Адже ви, пане Президенте, добре знаєте про вкрай негативну реакцію народу на цю вашу пропозицію. Тому мусите пам’ятати, що, йдучи проти волі нації, ви створюєте ще один центр суспільної напруженості.

4.  Чи є наукові експертизи потенційних небезпек від створення могильника ядерних відходів саме в цьому регіоні, адже відомо, що кліматична ситуація там досить непевна, часто стаються паводки, район надто близький до водних артерій, які постачають питну воду для половини населення України?

5.  Як будівництво могильника ядерних відходів лише в 80-ти кілометрах від Києва відіб’ється на розвитку туристичної індустрії української столиці?

6.  Як співвідноситься бажання вашої команди вступити до ЄС з пасивною і недалекоглядною позицією останнього щодо цієї проблеми? Адже Євросоюз категорично заборонив будівництво такого могильника в країнах Балтики.

7.  Ми вже пережили наслідки глобальної ядерної катастрофи - кому вигідно закладати в Україні ще одну ядерну міну?

Ми залишаємо за собою право на відповідь. Якщо її не надійде – повідомимо про ігнорування нашого запитання в усіх доступних ЗМІ.

9 лютого 2006 року

Президія Національної Ради
Української Консервативної партії

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com