Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ДІТИ НЕ ВИННІ

Війна, яку оголосило Міністерство освіти та науки України системі недержавних закладів освіти, схоже, не збирається вщухати.

Чільник Міністерства Станіслав Ніколаєнко оголосив бойові дії проти недержавних ВНЗ «на всіх фронтах». І ще не встигла вітчизняна система освіти отямитися від масового закриття вищих навчальних закладів та їхніх підрозділів, як міністерство готове вже порадувати всіх черговим «сюрпризом». Очевидно найбільшу «радість» відчують ті випускники ВНЗ, які по закінченню успішного навчання так і не отримають документи про вищу освіту. Найбільший недержавний заклад освіти – Міжрегіональна Академія управління персоналом першою відчула це на собі. Воно й не дивно. Адже не секрет, що своїми діями, направленими начебто на «боротьбу за якість освіти» (до речі, неодноразово оскарженими в судовому порядку та визнаними судами різних інстанцій як незаконні), горе-міністр маскує бажання розправитися з непокірною Академією.

Ще рік тому МОНУ поставило вимогу МАУП та іншим ВНЗ недержавної форми власності змінити організаційно-правову форму діяльності. Після того як Академія в судовому порядку довела неправомірність та абсурдність такої вимоги, Станіслав Ніколаєнко оголосив МАУП війну. Одразу почалися чисельні незаконні перевірки освітньої діяльності закладу, організація замовних депутатських запитів щодо стану справ в окремих навчальних підрозділах МАУП, позбавлення ліцензій та закриття окремих навчальних закладів й їх підрозділів, перешкоди ліцензуванню відокремлених структурних підрозділів Академії.

Тепер же МОНУ вдалося до безпрецедентного звинувачення МАУП у перебільшенні ліцензованих обсягів підготовки фахівців, і на цій підставі цілеспрямовано гальмує своєчасну видачу дипломів випускникам. При узгодженні питання видачі дипломів випускникам 2005-2006 н. р. ДП «Освіта» МОНУ повідомило (в усній формі) про те, що ліміт дипломів за 2005-2006 н. р. Академією вичерпано.

Наважимося звернути увагу міністра Ніколаєнка на деякі моменти, які дають підстави вважати такі дії МОНУ як незаконні.

Слід зазначити, що загальний ліцензований обсяг прийому на навчання в Академії міністерство визначило своєю ліцензією від 10.04.06 р. у розмірі близько 22 тисяч осіб. Але фактичний випуск студентів Академії за останній рік (за встановленим Міносвіти звітним періодом для видачі дипломів) становить трохи більше 14 тисяч (тобто на 8 тисяч осіб менше від встановленого ліцензованого обсягу прийому).

Якщо ж говорити про позаліцензійний «перебір» студентів на окремі спеціальності, напевно це має на увазі міністерство, то пану Ніколаєнко варто було б звернути увагу на те, що між нинішніми законами та нормативними актами, які стосуються системи освіти, та тими, які діяли впродовж 2001 - 2005 рр., існують певні розбіжності.

Про що ж, власне, йде мова? Законодавча база, що регламентувала діяльність вищої системи освіти в період з 2001 по 2005 роки, давала можливість вищим навчальним закладам, зокрема, тим, які не перевищили загальний ліцензований обсяг набору студентів, здійснювати «перебір», звичайно за окремим дозволом і на певні спеціальності. Яке, зрештою, це має значення, якщо ВНЗ не виходить за межі загального ліцензованого обсягу набору студентів. Тепер в закладі, де було зроблено перевищення ліцензованого обсягу студентів на цілком законних підставах, змушені «позичати в Сірка очей» та пояснювати студентам-випускникам, чому вони не отримають дипломи.

Проте, по порядку. Поняття «ліцензований обсяг» введено тільки з прийняттям положення «Про ліцензування освітніх послуг», яке затверджене рішенням колегії МОНУ від 11.04.2002 р. Цим положенням ліцензований обсяг визначено як «максимальна кількість осіб, які можуть бути прийняті на цикл навчання». Таке трактування поняття «ліцензований обсяг» при організації прийому на заочну форму навчання протягом року декілька разів (що дозволяється умовами прийому на навчання, затвердженими наказами МОНУ) дає можливість закладу застосовувати зазначений у ліцензії обсяг для кожної вступної кампанії. Відповідно до рішень ДАК України від 17.12.1996 p., 13.04.1999 р., листа МОНУ від 10.09.2001 р. «Про упорядкування ліцензованого обсягу прийому на навчання» дозволялося не обмежувати загальні   ліцензовані обсяги підготовки за заочною формою навчання. І цей порядок діяв до 12.02.2002 р.

Іншими нормативними документами із питань ліцензування освітніх послуг не обмежувалася кількість студентів на старших курсах (це і поновлення на навчання, і переведення з інших ВНЗ, і продовження навчання на вищому освітньо-кваліфікаційному рівні). Це питання упорядковано тільки з прийняттям 29.08.2003 р. постанови Кабінету Міністрів України «Порядок   ліцензування освітніх послуг». Тому слід взяти до уваги той факт, що значне збільшення кількості випускників у 2005-2006 рр. відбулося за рахунок поновлення осіб, які робили перерву в навчанні, у тому числі і після завершення навчання на певному освітньо-кваліфікаційному рівні, що передбачено Порядком ліцензування освітніх послуг, затвердженим постановою Kабміну від 29.08.2003 р.

Відповідно до листів-дозволів МОНУ від 04.08.2000 р. та 31.07.2001 р. було дозволено додатковий разовий набір молодших спеціалістів зі спеціальності «Правознавство». Після завершення навчання за освітньо-
кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст у 2003 - 2004 рр. ці випускники продовжили навчання в Академії з III курсу до рівня бакалавра
та спеціаліста. Випуск цих фахівців відбувся у 2005 - 2006 н. р. Але тепер, виходить, що вони вчилися марно?

Нагадаємо міністру й про Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 p., який визначає порядок ліцензування й не передбачає встановлення для суб’єктів
господарювання, яким є МАУП, ліцензованих обсягів.

Академією впродовж 2005 року було подано на розгляд МОНУ 35 справ з питань ліцензування спеціальностей у відокремлених структурних підрозділах на загальний додатковий ліцензований обсяг понад тисячу осіб. Проте по цих справах МОНУ затримує прийняття рішення більш ніж на два місяці, цим самим порушує вимоги, передбачені «Порядком ліцензування освітніх послуг».

Таким чином, у зв’язку з неузгодженостями у чинному законодавстві сталася серйозна кризова ситуація з видачею дипломів багатьом випускникам МАУП, які успішно склали всі іспити, у тому числі й випускні іспити державним екзаменаційним комісіям, призначених МОНУ. На 20.07.06 р. випускникам МАУП 2005 - 2006 н. р. з 21 859 осіб загального ліцензованого обсягу та 14 277 фактичних випускників видано лише 9414 дипломів!

У зв’язку з цією ситуацією Академія звернулася до Міністерства освіти та науки України з вимогою терміново розглянути питання про подовження видачі випускникам МАУП дипломів 2005 - 2006 років. У разі невиконання зобов’язань з видачі дипломів, випускники, їхні батьки і Академія звертатимуться до суду з вимогами відшкодувати матеріальні та моральні відшкодування.

Наостанок нагадаємо пану міністру, який так прагне долучитися до європейської системи вищої освіти, що в світі тільки ринок та конкуренція визначають кількість й рівень кваліфікації спеціалістів того чи іншого напрямку. А завдання вузів – їх готувати. І конституційне право кожного громадянина на освіту ніхто у нас поки що не скасовував. Тож дайте, пане міністре, спокій.

Богдан ІВАНІВ
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com