Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Про проведення експертиз надання освітніх послуг у МАУП

Упродовж 17 років свого існування Міжрегіональна Академія управлін­ня персоналом проводить активну роботу з ліцензування та акредитації спе­ціальностей, збільшення ліцензійного обсягу надання освітніх послуг. З початку 2006 р. Академія подала до Міністерства освіти і науки (МОН) України близько 50 таких справ. Після відповідної експертизи в Управлінні ліцензування, акредитації і нострифікації МОН із 40 з них Міністерство визначило і затвердило відповідними наказами експертні комісії з проведення лі­цен­зійних та акредитаційних експертиз за такими видами:

— ліцензування спеці­альностей — 10;

— акредитація спеці­альностей — 7;

— збільшення ліцен­зійних обсягів — 21;

— підвищення кваліфікації з акредитованих спе­ціальностей — 1;

— підготовка іноземних громадян за базовими акредитованими спеціальностями — 1.

До складу експертних комісій Міністерство освіти і науки України зазвичай добирає висококваліфікованих фахівців певного напряму спеціальності провідних вищих навчальних закладів держави, відомих своєю плідною науковою та педагогічною діяльністю, внеском у розвиток галузі. Саме про це свід­чить якісний склад комісій, які перевіряли діяльність МАУП. Так, всі члени комі­сії мали науковий ступінь та вчене звання, зокрема доктора наук і професора — 24 особи, кандидата наук і доцента — 17 осіб. Безпосередньо в базовому навчальному закладі (МАУП) у складі комісій працювали 9 докторів наук, професорів і 7 кандидатів наук, доцентів, а у регіональних підрозділах Академії і технікумах — 15 докторів наук, професорів та 10 кандидатів наук, доцентів.

Коло питань, що входили до програм проведення ліцензійних/акредита­ційних експертиз, визначено відповідними нормативними документами МОН. Вони зосереджуються навколо дотримання законодавства у сфері освіти, зокрема ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти: відповідно до постанов Кабінету Міністрів України за №978 від 9.08.2001 р. «Про затвердження положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах» та за №1380 від 29.08.2003 р. «Про ліцензування освітніх послуг». Комісії обов’язково перевіряли фактичний стан матеріально-технічного, кадрового, навчального, науково-методичного, інформаційного забезпечення МАУП, наявність бібліотеки, спортивних майданчиків, гуртожитків та ін.

Загалом на підставі поданих на ліцензування, акредитацію і збільшення ліцензованого обсягу матеріалів МАУП та перевірки діяльності закладу і його відокремлених структурних підрозділів на місцях експертні комісії дійшли висновку, що програми освітньої діяльності Академії з підготовки фахівців, кадрове, методичне та матеріально-технічне забезпечення відповідають вста­новленим вимогам до зазначеного рівня нав­чаль­ної підготовки і забезпечують державну гарантію якості освіти. Це констатують всі експерти комісії, що здійснювали повторну акредитаційну експертизу підготовки фахівців з напряму «Економіка і підприємництво» за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спе­ціаліст», «магістр» зі спе­ціальностей:

— «Фінанси» (голова комісії — П.Нікіфоров, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри фінансів Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, член комісії — О.Романенко, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів Київського національного економічного університету ім. В.Гетьмана);

— «Облік і аудит» (голова комісії — П.Самофалов, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка; член комісії — М.Барабаш, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів, аналізу і контролю Київського Національного торгово-економічного університету);

— «Маркетинг» (голова комісії — А.Войчак, доктор економічних наук, професор кафедри маркетингу Київського національного економічного університету ім. В.Гетьмана; член комісії — Т.Решетилова, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри маркетингу Національного гірничого університету);

— «Управління персоналом і економіка праці» (голова комісії — Н.Лук’янченко, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри управління персоналом і економіки праці Донецького національного університету; член комісії — В.Петюх, кандидат економічних наук, професор кафедри управління персоналом Київського національного економічного університету ім. В.Ге­­тьмана);

— «Банківська справа» (голова комісії — А.Пересада, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри банківських ін­вес­тицій Київського національного економічного уні­верситету ім. В.Гетьмана; член комісії — Б.Адамик, кандидат економічних наук, доцент кафедри бан­ків­ської справи, заступник декана факультету банківського бізнесу Терно­піль­ського державного економічного університету).

Такі позитивні висновки зробили й інші комісії, що проводили:

— акредитаційну експертизу спеціальності «Країнознавство» (голова комісії — М.Дорошенко, до­ктор історичних наук, професор кафедри країнознавства Інституту між­народних відносин Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка; член комісії — В.Глібов, кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділення міжнародних відносин, заступник декана історичного факультету Одеського національного університету ім. І.Мечнікова): — ліцензійну експертизу спе­­ціальності «Літературна творчість» (голова ко­місії — А.Мойсеєнко, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри сучасної української мови Інституту філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка; член комісії — І.Московкіна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри історії російської мови Харківського національного університету
ім. В.Кармазіна);

— експертизу з ліцензування освітньої діяльності МАУП з підготовки іноземних громадян за базовими акредитованими напрямами (спеціальностями) щодо стану навчально-методичного, матеріально-технічного та кадрового забезпечення, паспортно-візової роботи (голова комісії — А.Кравчук, доктор технічних наук, професор, заступник першого проректора Київського Національного університету будівництва та архітектури; член комісії — А.Гре­чуха, кандидат технічних наук, доцент, начальник управління міжнародних зв’язків Національного уні­верситету харчових технологій).

Комісії, що працювали у регіональних підрозділах МАУП з ліцензування спе­ціальностей чи збіль­шен­ня ліцензійного обсягу (у Галицькому відді­ленні, Яготинському, Дніпродзержинському, Запорізькому, Волинському, Одеському інститутах, Бердичівському коледжі), відзначають відповідність кадрового, матеріально-технічного, навчально-методичного та інформаційного забезпечення, соціальної інфраструктури закладів ліцензійним умовам надання ос­вітніх послуг у сфері вищої освіти. Вони рекомендували ДАК України видати ліцензію на провадження освітньої діяльності за заявленою спеціальністю та освітньо-кваліфікаційним рівнем чи збільшити ліцензійний обсяг прийому на навчання. Так, у експертному висновку комісії щодо збіль­шення ліцен­зійного обсягу Одеського інституту МАУП доктор економічних наук, завідувач кафедри фінансів Тернопільського університету водного господарювання та природокористування В.Павлов відзначив, що заклад має достатнє кадрове забезпечення, а навчально-методичне та інформаційне забезпечення відповідають потребам збільшеного ліцензійного обсягу при­йо­му зі спеціальності «Менеджмент організацій», матеріальна база дає змогу здійснювати навчальний процес за збільшого лі­цен­зійного обсягу, соці­альна інфраструктура закладу, фінансово-майнові гарантії відповідають заявленому збільшенню.

Під час проведення ліцензійної експертизи в Черкаській філії МАУП щодо збільшення ліцензованого обсягу зі спеці­альності «Менеджмент організацій» експертна комісія у складі Л.Старостиної, доктора економічних наук, професора, завідувача кафедри міжнародної економіки Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, і М.Григорак, кандидата економіч­них наук, доцента, завідувача кафедри логістики Національного авіаційного університету, також зробила висновок щодо спроможності філії здійснювати підготовку фахівців за цією спеціальністю. У закладі створено відпо­відні умови для провадження освітньої діяльності згідно з вимогами державних стандартів. Стан матеріально-технічної та інформаційної бази, організація навчального процесу, його науково-методичне забезпечення, якісний склад науково-педагогічних кадрів загалом відповідають заявленому рівню підготовки і можуть забезпечити державну гарантію якості освіти. Необхідність збіль­шення ліцензованого обсягу до 50 осіб студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» та 50 осіб студентів освітньо-квалі­фікаційного рівня «спеці­аліст» викликана реальним попитом на спеці­алістів заявленої спеціальності, що підтверджено листами-замовленнями з під­приємств та організацій області.

Експертна комісія рекомендувала ДАК МОН України збільшити для цього закладу ліцензований обсяг.

В експертному висновку про збільшення ліцензованого обсягу прийому на навчання у Яготинському інституті МАУП з напряму «Соціологія» експерт-кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, заступник декана факультету соціології і психології В.Чугаєвський, враховуючи те, що Яготинський інститут МАУП виконує важливу соціальну функцію в регіоні на тлі гострої потреби в кадрах соціального забезпечення різних верств населення, що підтверджується листами підтримки відповідних державних органів соці­ального забезпечення, те, що підготовка такого роду працівників позитивно впливатиме на розвиток соціальної інфраструктури регіону, а також достатнє наявне кадрове, матеріально-технічне, навчально-методичне та інформаційне забезпечення, рекомендував ДАК МОН України задовольнити прохання закладу щодо збіль­шення ліцензійного обсягу за освітньо-кваліфіка­ційним рівнем «бакалавр» для спеціальностей «Соці­альна робота» і «Соціологія».

Важливим складником експертного оцінювання спроможності вищого закладу освіти здійснювати освітню діяльність чи з підтвердження його здатності здійснювати підготовку фахівців на рівні державних вимог з певного напряму (спеціальності) є аналіз організації навчального процесу, змісту підготовки (навчальних планів, програм тощо), визначення рівня фундаментальної, гуманітарної та фахової підготовки студентів. Для цього згідно з порядком проведення акредитаційної експертизи здійснюються відповідні заходи з діагностики якості освіти, «заміри залишкових знань».

Одним з таких засобів є проведення під час експертизи комплексних контрольних робіт (ККР) з профільних дисциплін з метою державної оцінки рівня підготовки студентів.

На підставі аналізу ККР експертні комісії зазначили, що більшість студентів успішно виконали завдання, засвоїли програмний матеріал, виявили вміння та навички у розв’язанні ситуаційних завдань. Тематика курсових робіт відповідає фаховому спрямуванню та потребам господарської практики. Оцін­ка викладачами рівня їх виконання є об’єктивною.

Під час аналізу експертними комісіями звітів студентів про практику зроблено висновки, що вони відповідають програмам практики, що обсяг та рівень виконання завдань задовільний, а оцінка звітів про практику загалом об’єк­тивна.

Аналіз дипломних ро­біт, перевірених експертними комісіями, засвідчив, що вони повною мірою відповідають затвердженій тематиці, мають логічний зміст, який розкриває тему роботи, пропозиції достатньо економічно обгрунтовані. Розбіж­ність в оцінці дипломних робіт під час захисту та акредитаційної експертизи не перевищують встановленого нормативу.

Загальний висновок більшості експертних ко­місій, які здійснювали акредитаційну експертизу, зводився до того, що результати освітньої діяльності Академії з підготовки фахівців зі спеціальностей за рівнем фахової підготовки студентів від­повідають нормативам щодо акредитації підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів і державним стандартам якості освіти.

Таким чином, висновки численних експертних комісій, призначених наказами МОН для проведення у закладі ліцензійних/акредитаційних експертиз, повністю суперечать результатам роботи останньої комісії, сформованої Міністерством з дванадцяти відданих йому чиновників, з яких тільки один має вчений ступінь. Тобто спільна обгрунтована думка 41 висококваліфікованого науково-педагогічного працівника, серед яких доктори та кандидати наук, які поставили свій підпис під цими документами, має меншу вагу для одного високопосадовця.

Постає питання: навіщо створювати таку складну і надзвичайно громіздку систему ліцензування та акредитації, витрачати державні кошти, якщо не враховувати її результати та з недовірою ставитися до об’єктивності висновків комісій, рішень експертних рад та ДАК?

Валерій ТЕРНО,
директор департаменту ліцензування та акредитації МАУП

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com