Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«Українці, пресингуйте!»

Крістіан Ваннест:

Франція поки що не належить до тих країн, які визнали Голодомор геноцидом українського народу. Однак у цьому питанні останнім часом відбулися суттєві зрушення. Один з провідних французьких дослідників теми голодомору, історик Ніколя Верт, спираючись на знайдені документи, доходить у своїх статтях висновку, що події в Україні 1932 — 1933 років були геноцидом. Хоча раніше месьє Верт уникав такої інтерпретації.

У французькому парламенті було три пропозиції щодо закону про визнання Голодомору геноцидом. Перша 2002 року зібрала лише два підписи, друга 2006-го — десять, а третя, яка датується початком жовтня 2007 року, отримала тридцять підписів. Аби подати її на голосування під час пленарного засідання, необхідно 100 голосів підтримки.

Автором пропозиції щодо Голодомору в Національній асамблеї (парламенті) Франції є депутат Крістіан Ваннест, який уже двічі пропонував проект такого закону. Ось що він сказав нам під час розмови, яка відбулася в його кабінеті в приміщенні Національної асамблеї.

— Пане сенаторе, як ви оцінюєте перспективи ухвалення такого рішення Національною асамблеєю?

— Я знаю — це буде нелегко. Є три головні перешкоди. По-перше, історіографія Франції схиляється, радше, до лівої інтерпретації, ніж до правої. Це стосується не лише істориків, а й взагалі французьких інтелектуалів, наприклад, преси. Недавно заарештували одного з лідерів камбоджійського геноциду. Точно відомо, що він знищив третину населення Камбоджі, але в нашій пресі це дуже мало висвітлювалося.

По-друге, ми проголосували за низку «законів про пам’ять», які наразі є джерелом конфлікту. Багато депутатів нинішньої більшості воліють обминати такі теми. Але найголовніше — потрібен пресінг з боку громадськості. Українська громада у Франції нечисленна, проте особисто я закликаю всіх українців, які живуть у Франції, вдатися до нього. Хоча й розумію, що українська громада не є виразником значної частини електорату. Але саме так діяла тут вірменська діаспора. Велика роль у цьому питанні належить медіа, особливо телебаченню.Можливо, варто було б почати з французьких телеканалів історичного спрямування, запропонувавши їм нові документи, які відкривають правду про Голодомор. А завершити державним телебаченням Франції. Треба бомбардувати депутатів листами, електронною поштою.

— Коли ви говорите про документи, то маєте на увазі документи архівні?

— Будь-який документ, який може розповісти про те, що відбулося в 1932 — 1933 роках. Це нелегко, бо таких документів небагато, і їх непросто знайти у Франції. Коли я починав працювати над цим питанням, то бачив насамперед радянськість, а не українськість цього питання. Коли прочитав цифри, вони мене приголомшили. Ми знаємо про голод, скажімо, в Казахстані. Але втратити 6 мільйонів життів на родючих українських землях...

— Чи ви знаєте про те, що кордони України були закриті, аби селяни не могли виїхати з України? 225 тисяч українців, які хотіли втекти від голоду, було затримано…

— Я мав нагоду почитати деякі тексти про репресії в Радянському Союзі. Так дізнався про великий голод 1932 — 1933 років в Україні. Ці драматичні події мене вразили. Французьке поняття історії є дуже неправильним, неврівноваженим. Ми знаємо про злочинні дійства правих проти лівих, але уникаємо говорити про злочини лівих проти правих. Під час французької революції, особливо під час другої її частини, відбувалися вбивства французьких селян у регіоні Вандея, які багато в дечому уподібнюються до 1933-го року в Україні. Ми також прирекли власних селян на голод. І оскільки всі про це мовчать, я вирішив, що про це треба говорити.

Розмовляв Олег КРУК.
Київ — Париж.

На фото: депутат Національної асамблеї Франції Крістіан Ваннест обстоює українське питання.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com