Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Чи можлива гафнієва бомба?

Пентагон приступив до розробки нового ядерного заряду величезної руйнівної сили, який, діючи подібно до нейтронної бомби, знищує усе живе. В результаті вибуху бомби з гафнію виділяється смертоносне гамма-випромінювання, але на відміну від атомної бомби не утворюється залишкова радіоактивність.Пентагон вніс новий ядерний заряд до списку найбільш важливих військових розробок.

— Явище ядерного ізомеризма, яке лежить в основі гафнієвої бомби, — говорить академік Микола Пономарьов-Степовий, — було відкрито ще Курчатовим. — В такому ядрі протони і нейтрони перебувають у збудженому стані і випромінюють гамма-кванти. Це явище вивчали пильно, у тому числі на прикладі ізомеру гафній-178, пише sunhome.ru

Американці дійшли висновку, що на цьому напрямі є перспективи для створення гамма-лазера або для нагрівання теплоносія в повітряно-реактивному двигуні. Ніхто ніколи не думав про військове застосування гафнію — це неперспективно. Але нещодавно група фізиків з Техасу опублікувала результати експериментів про військове використання бомби з ізомеру гафнію. Усі національні ядерні лабораторії США вважають, що таку ідею технічно реалізувати неможливо. Дійсно, законами фізики гафнієва бомба не заборонена. На цьому шляху надто багато фундаментальних бар’єрів.

У техаському експерименті збуджене ядро гафнію опромінювали рентгенівськими променями — і негайно вивільнялося в 60 разів більше енергії, ніж було витрачено на ініціацію вибуху. Енергія виділялася у вигляді смертельного для живих істот гамма-випромінювання. По руйнівній (бризантній) здатності 1 грам гафнію еквівалентний 50 кг тротилу.

Вартість речовини не вище вартості збагаченого урану, але гафнію потрібно менше, ніж урану. На відміну від уранової бомби для реакції не потрібна критична маса речовини. Експерти Пентагону вважають: «Така незвичайна щільність енергії може зробити революцію в усій військовій справі». У лабораторії ВПС США в штаті Нью-Мексіко вже приступили до перевірки можливості створення боєприпасу, заснованого на цьому фізичному принципі.

Але академік Микола Пономарьов-Степовий думає, що: «Раніше кращим експериментаторам світу не вдавалося добитися того, щоб спрямована енергія набагато перевершувала енергію збудження, і в даному випадку це, найімовірніше, статистично невірна обробка результатів. Техаські ж фізики оптимістично стверджують, що вихід енергії може бути ще більшим...».

 У чому привабливість бомби з гафнію? Передусім після вибуху солдатам не треба побоюватися радіоактивних осадів. Невеликі снаряди з гафнію можна скидати з літака і заряджати ними навіть звичайні артилерійські гармати. Нова променева зброя вписується в доктрину безпеки Буша, в якій передбачено застосування атомних міні-бомб. У травні 2003 року конгрес США схвалив дослідження по створенню тактичної ядерної зброї нового покоління. Зокрема, так званих «міні-ньюків» (ядерні боєприпаси потужністю менше 5 кілотонн в тротиловому еквіваленті).

Досі не скасований закон Фурса-Спратта від 1994 року, який забороняє розробляти ядерну зброю потужністю менше 5 кілотонн. Але оскільки гафній детонує без ядерного розпаду, він не підпадає під дію цього закону, а також міжнародних договорів, що обмежують розробку і поширення ядерної зброї. Втім, загально­прийняте, у тому числі в США, визначення ядерної зброї базується на принципі вивільнення випромінювання або радіоактивності, яке може знищити значну кількість людей.

— Ми багато працювали з ізомерами гафнію, — говорить член-кореспондент РАН Леонід Большов. — В результаті вдалося створити трирівневу схему, що дозволяє в принципі піти від внутрішніх ядерних протиріч. У експерименті ми добилися метастабільного рівня і сприятливих умов переходу з одного рівня на іншій. Закони фізики не забороняють створення ні гамма-лазера, ні бомби з гафнію. Але моє внутрішнє, стовідсоткове переконання полягає в тому, що ніякої практичної перспективи для створення зброї на цьому напрямі бути не може. Не виключаю, що американські фізики, таке часто трапляється в науці, збудили Пентагон, тому що знали, що національні наукові фонди не повірять в перспективність ядерного ізомеризма і грошей на експерименти не дадуть. Це, повторю, не марення, але вірогідність успіху мізерна. Історія нагадує «зоряні війни», на які теж купився Пентагон і з яких нічого не вийшло.

 Отже, бомба з гафнію в принципі можлива. Незрозуміло тільки одне: як її зробити. Але уся історія науки свідчить: якщо щось можна зробити, рано чи пізно вчені неодмінно це зроблять. Особливо якщо за роботу платять військові. Якщо бомба з гафнію не потрапляє під дію міжнародних договорів про нерозповсюдження ядерної зброї, то її поява обов’язково поверне світ до гонки ядерних озброєнь.

 E — NEWS.COM.UA

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com