Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Богдан-Державотворець

Подорож Антиохійського Патріарха Макарія до Росії, через землю Козаків — Україну, описав його син, архідиякон Павло Алеппський. Він залишив, зокрема, для українських нащадків детальний опис цієї подорожі, перебуваючи в Києві та Україні двічі: в 1654 р. та на зворотному шляху в 1956 р., де Їх надзвичайно шановано приймав Гетьман України Богдан Хмельницький.

Велика частина тексту присвячена Гетьману Хмелю, якого іноземний автор однозначну трактує як великого правителя-державника. Тому дивно читати «оповіді» деяких заангажованих журналістів та істориків про те, що Хмельницький почав війну лише через бажання помститися за власне приниження від Чаплинського.

Павло Алеппський звернув свою пильну увагу на Українського Гетьмана як державного, політичного та, особливо, військового діяча. Економічна політика Хмельницького, з 1648 р., сприяла стимулюванню експорту товарів через систему пільг українським підприємцям та купцям, обмеження вивезення коштовностей, з метою нагромадження в Україні золота та срібла, активному розвитку різних ремесел і мануфактурної промисловості, розвиток внутрішньої торгівлі та охорону купецьких прав, а також активному розвитку зовнішньої торгів­лі, за рахунок укладання довгострокових торговельних угод та удосконаленню економічних зв’язків з багатьма країнами. Необхідно відмітити те, що в гетьманській канцелярії існувала дипломатична служба молодої Української держави, яку очолив майбутній Гетьман України Іван Виговський, організувавши високоефективну розвідку і контррозвідку, яка успішно створила міжнародну ізоляцію Речі Посполитої.

За дев’ять років національно-визвольної боротьби (1648-1657 рр.) Богдан Хмельницький створив Українську державу і став її першим Гетьманом, зміц­нивши гетьманську владу, побудував нові державні структури адміністративно — територіального устрою на правах самоврядування, реформував Запорізьку Січ, зміцнивши державний устрій, запровадив активне будівництво православних церков. При кожній церкві були введені церковно-приходські школи з викладанням церковнослов’янської, літературної української мови і математики, з примітивними елементами економіки і політики, з безплатним навчанням і особливо організував ефективно діючу Козацьку Армію, де впровадив нові форми ведення воєнних дій і нові елементи ведення бою з противником, (ввів наступальну тактику бою, головний удар спрямовувати на знищення основних сил противника з широким використанням нічних вилазок і інше), вдосконалив розвідку, фортифікаційну, прикордонну та сторожову службу. В діючій Козацької Армії існувала чітка система поділу на полки, сотні й десятки. Як професійний дипломат, Хмельницький, знаючи несприятливе становище України між трьома «сусідами», успішно використовував суперечності між ними і включав у сферу впливу українських інтересів Молдову і Валахію.

При Хмельницькому надзвичайно ефективно запрацювала Києво-Могилянська Колегія, значно збільшивши кількість її студентів, так як держава особливо потребувала викладацьких кадрів, її випускників, в якій вперше була введена дисципліна економіка та політика. 

Богдан Хмельницький народився 27 грудня 1595 р. (за старим стилем), ймовірно в  Суботові в родині православного шляхтича Михайла Хмельницького, який займався заснуванням нових поселень в районі Чигирина, як представник польського магната Івана Даниловича. В Чигирині мешкало багато реєстрових козаків, які несли сторожову службу від набігів татар. Михайло Хмельницький також був у цій службі і своєю добропорядністю, людяністю, чесністю і сміливістю дослужився до підстарости Чигирина (заступник старости) і став Чигиринським сотником. За свою службу Михайло отримав хутір Суботів в районі Чигирина.

 Михайло Хмельницький, незважаючи на існуючі перешкоди, одружився з простою козачкою, тому Богдан Хмельницький часто при нагоді підкреслював своє шляхецьке походження і не забував, що він козацького роду.

 Місто Чигирин стояло близько від Запорозької Січі і часті гості батька Богдана захоплювали його з дитинства, він ріс в захопленні від козацького лицарства, зростав серед козаків та селян, у побуті послуговувався українською, любив народні українські пісні, перекази, легенди, думи… і мріяв потрапити в Запорозьку Січ.

 Від своєї матері Богдан успадкував холеричний темперамент (запальний, непокірний, гордий, уразливий), від батька — тонкий розум в знаходженні найефективніших рішень в складних ситуаціях.

 Першим учителем Богдана міг бути його батько, або ж котрийсь із православних священиків Чигирина, де він опанував літературну українську мову, отримав знання з історії України, довідався про гоніння православної віри…

Задоволений великими  успіхами Богдана у навчанні, його батько, для подальшого його навчання, посилає Богдана навчатися в єзуїтську колегію до Львова, де він з 1609 р. по 1615 р. успішно опанував польську й латину, вивчав граматику, поетику та риторику.

І цей самий час у Львів­ській Православній Брат­ській школі навчався майбутній Митрополит Петро Могила і ті дружні відносини між ними в майбутньому підтверджують про те, що вони часто зустрічалися ще у Львові.

 Після повернення з навчання, приблизно в 1616 — 1617 рр., Богдан поступає в батькову Чигиринську кінну сотню.

В цей період  в Чигирині бував Петро Сагайдачний, який заходив до Михайла Хмельницького. Тому, в 1618 р., коли Сагайдачному довелося йти війною на Москву в складі війська польського, він взяв з собою і Богдана. Відомо, що Богдан показав себе як вправний воїн, отримав високу нагороду — золоту шаблю за хоробрість від самого короля, так як в скрутну мить урятував від смерті королевича Владислава, який все своє життя був вдячний Богдану.

 В 1620 р. Богдан разом з батьком бере участь в боях під Цецорою, де польське військо зазнало від турків страшної поразки. В цій битві загинув Михайло Хмельницький, а сам Богдан потрапив у полон, пробувши в турецькій неволі два роки. Повернувшись з полону, Хмельницький одружився, в 1625 р., з Ганною Сомківною, (дочкою заможного переяславського козака, сестрою майбутнього наказного гетьмана Якима).

Як відомо, Хмельницький одружувався тричі. Від першої дружини Ганни у нього було троє синів і чотири доньки. Після смерті Ганни надзвичайно вродлива шляхтянка Матрона  доглядала за господарством Богдана і заволоділа серцем вдівця. Завдяки добрим взаєминам з польським урядом і маючи належну освіту, Хмельницький у 1638 р. отримав посаду писаря Війська Запорозького, а в 1646 р. будучи сотником Чигиринського козацького полку вирушив у складі козацького посольства до короля Владислава IV на поточні консультації.

Повернувшись, він з жахом побачив, що його маєток забрав польський шляхтич Даніель Чаплинський — чигиринський підстароста і довірена особа польського магната Олександра Конєцпольського. Користуючись своєю владою і підтримкою магната, Чаплинський вбиває молодшого сина і викрадає жінку Богдана (не виключено, що з її згоди, так як вона з ним повінчалася в католицькій церкві). Але ж незадовго до цього овдовілий Хмельницький мав намір одружитися з Матроною!

Численні його скарги до суду і до високих польських посадовців не принесли успіху. Це душевне потрясіння перетворює стриманого, чемного Хмельницького на бунтаря польському режиму з твердими наміри. В такому душевному стані Хмельницький зустрівся з Митрополитом Петром Могилою. Так земні шляхи Митрополита Петра Могили і Богдана Хмельницького переткнулися ще раз, в 1646 р., за декілька місяців до смерті Петра Могили. Зустріч мала вирішальне значення в житті Хмельницького. Він попросив благословення митрополита на будівництво трьох Православних Церков в гирлі річок Унави і Ірпіня з перспективою будівництва Козацького монастиря-фортеці (форпост наступу на Польщу). Святитель уважно вислухав Хмельницького і благословив його на здійснення рішучих намірів і надав Хмельницькому значну підтримку грішми.

 У лютому 1649 р., у Києві, Хмельницький таки одружився з згаданою Матроною, лише після звернення до єрусалимського Патріарха Паїсія, який остаточно затвердив одруження з обрядом православного шлюбу, так як Київський Митрополит Сильвестр Косов, побоюючись за свою репутацію, (живим ще був чоловік Матрони Чаплинський), відмовив в одруженні. Однак це подружнє життя було не  довгим.

Причиною страти Матрони став перехоплений лист Чаплинського до своєї колишньої дружини, з інструкцією, де можна приховати у Хмельницького викрадене золото, а його отруїти. Вдалось знайти викрадене золото і викрити спільників гетьманші. Матрону, її матір і ще 5-х чоловік було страчено. До цих подій мав причетність син Богдана Хмельницького Тимофій.

Третя дружина Богдана Хмельницького, Ганна, була удова козацького полковника Пилипа, сестра ніжинських полковників Василя та Івана Золотаренків. Їх вінчання відбулося на початку серпня 1651 р. в Корсуні. А померла Ганна в 1667 р. черницею жіночого монастиря.

 Богдан Хмельницький виховував своїх дітей відданими Православній вірі. При цьому батько гостро переживав їхні невдачі, займався проблема їх освіти та особистого життя, в тому числі одруженням.

У багатьох істориків складається враження про те, що основною метою  козацького повстання 1648 р. була помста Богдана за сваволю та пиху Чаплинського. Навіть як помста за викрадення красуні Матрони. Правдоподібно, але не повно. Аналізуючи багаточисельну кількість створених наукових праць про Хмельницького, монографій, статтів, документальних публікацій, спогадів... можна прийти до висновку, що це  не зовсім так. Зокрема, перебуваючи в турецькій неволі, 1620 — 1622 р р., у Константинополі, Хмельницький не тільки опанував основи турецької і татарської мов, а і загартував козацьку волю і намір визволити Україну і зробити її самодостатньою державою. Повернувшись з турецької неволі, як син загиблого в бою чигиринського підстарости, маючи високу освіту, мав можливість обійняти відповідну посаду  Чигиринського старости, але він знову стає козаком. Чому відмовився від кар’єри? Богдан відчував наростання невдоволення козацьких мас намаганням магнатів і шляхти забрати козацькі права та вільності.

Абсолютно очевидно, що не особиста образа мала вплив на дії Богдана, не вона стала вирішальною причиною почати війну проти Речі Посполитої. Є відомості, що 1645 р. Хмельницький, з десятком старшин готував заколот проти Польщі з переспективою широкого повстання.

Коли про дії Хмельницького дізналися поляки й намагалися його захопити, він із сином Тимошем і незначною кількістю прихильників, у грудні 1647 р., втікає на Запорозьку Січ.

 За короткий час Хмельницький здобуває підтримку запорожців, ліквідовує у Запорізькій Січі польську залогу, в квітні 1648 р., Козацька Рада обирає його Гетьманом 5-тисячного Війська Запорізького. Після цього Хмельницький негайно звертається з пропозицією про союз з кримськими татарами, давніми ворогами Козаків, і отримує 4- тисячний загін кінноти Тугай-бея і з ним, у квітні 1648 р. на Жовтих Водах, знищує 6-тисячний передовий загін поляків. І так зухвало, так люто, що перелякані командувачі 20-тисячних головних сил (їх шокувала звістка, що всі реєстрові козаки уже перейшли на бік повсталих) наказали сурмити відступ.

Неподалік від Корсуня розгублене і деморалізоване польське військо наскочили на козацьку засідку (15 тис. козаків і 4 тис. татар), підготовлену агентом Хмельницького і було вщент розбито. До рук Хмельницького потрапили два командувачі польської армії (Марцін Каліновський та Ніколай Потоцький), 127 офіцерів, 8520 жовнірів і 41 гармата. За шість днів до цієї битви помер король Владислав. Подвійний удар для Польщі...

 Перемога надихнула українців. Скрізь козаки, селяни, міщани створювали полки, приставали до Хмельницького, або піднімали власні повстання. За декілька місяців в Україні була знищена майже вся польська шляхта, урядники, ксьондзи і... євреї, найчисельніше представництво шляхецького режиму в Україні.

Відступаючи  на захід найбагатший з магнатів Ярема Вишневецький відповів на різанину, різаниною — мобілізував своє 6-тисячне військо і скрізь на своєму шляху жовніри Вишневецького катували і вбивали козаків і селян.

 Протягом весни — літа 1648 р. Хмельницький зосередився на створенні дисциплінованої, добре організованої Козацької Армії, розташованої по лінії Біла Церква — Фастів, де на кінець літа було зосереджено до 100 тис. козаків. Унаво-Ірпінська Козацька Слобода (Січ), всього 15 км. від Фастова, була переповнена Козацьким військом Хмельницького. На відстані 1,0-1,5 км. від Козацької Слободи річка Унава впадає в річку Ірпінь. В річках Унава і Ірпінь було повно риби, скотарські і бджолярські господарства інтенсивно розвивалися в той славний 1648 рік — їжі для війська хватало.

Від наших предків дійшов Святий Переказ про те, що протягом весни-літа 1648 р., в межах річок Унави і Ірпіня, за благословенням Святителя Петра Могили і Його значної грошової підтримки, Хмельницький реалізував свої наміри. Було побудовано три православні Церкви: Свято-Покровська Унаво-Ірпінська Церква, Свято-Покровська Ірпінська Церква і Свято — Покровська Унавська церква і на їх базі, побудований монастир — фортеця «Свято — Покровська Унаво — Ірпінська Пустинь» (Козацька Пустинь). Розпочате будівництво освячено осінню 1647 р., на Покрову Пресвятої Богородиці архімандритом Іосифом (Трізною), намісником Києво-Печерської Лаври і закінчено весною-літом 1648 р. Єрусалимський Патріарх Паїсій був присутній, в цей період, в Українській Козацькій Армії Хмельницького, молився за неї, духовно зміцнюючи її Божою Благодаттю. В липні 1648 р. єрусалимський Патріарх Паїсій освятив монастир-фортецю, Унаво-Ірпінське Козацтво і Його Верховним Отаманом Богдана Хмельницького. В серпні 1648 р., перед від’їздом в Єрусалим, Патріарх Паїсій освятив 100-тис. Козацьку Армію і Гетьманом України Богдана Хмельницького, а також подарував Хмельницькому Біблію, з пучком свого святішого волосся.

В кінці серпня 1648 р., нарешті, прибуло очікувана Хмельницьким 80-тисячне татарське військо легкої кінноти хана Іслам Гірея. Оздоблений позолотою намет хана Іслам Гірея був поставлений на лівому березі р. Унави (до наших днів збереглися ознаки його присутності, і у місцевих жителів Козацької Слободи с. Чорногородка це місце має назву «Ханьківка»), за 60-80 м., від новозбудованому на лівому березі Унави блокпосту Свято-Покровської Унав­ської Церкви.

 Після прибуття з Єрусалима 5-тисячної групи козаків, які супроводжували Патріарха єрусалимського Паїсія в Єрусалим, в кінці серпня 1648 р., Хмельницький наказав рухатись на Польщу.

 23 вересня 1648 р. Козацькою Армією Хмельницького (100 тис. козаків і 80 тис. татар) під Пилявцями було знищене велике польське військо, що відкрило шлях на захід. Дійшовши до Львова і давніх кордонів Польщі, надійшла новина, що королем Польщі обрано Яна Казимира — людину яку хотів бачити на троні Хмельницький і є дані, що це обрання було зроблено з допомогою Хмельницького. Новий король запропонував Хмельницькому перемир’я, Хмельницький погоджується і повертається до Києва. Чому так вирішив Хмельницький? Він міг, на той момент остаточно відокремити Україну від Польщі. В цей надзвичайно відповідальний історичний період у діяльності Хмельницького не було духовного однодумця, такого як Митрополит Петро Могила.

Навесні 1649 р. новий король пішов в наступ на Хмельницького і змусив останнього  підписати угоду у Зборові, а у 1651 р. — Білоцерківський мир. У квітні 1652 р., в Чигирині, Хмельницький збирає таємну Козацьку раду, а 1 травня під Батогом дощенту знищує 30-тисячну польську армію. Військовий союз з Росією 1654 р. приносить нову проблему — російські залоги входять в українські міста і нав’язують свій устрій, а в 1656 р. у Вільнюсі укладена угода між московським царем і поляками без участі українців викликала обурення Хмельницького і його полковників, які відкрито звинуватили московського царя у зраді й порушенні Переяславської Угоди. Незадоволене Козацтво вчинило заколот, звинувативши у всіх бідах Хмельницького. Тяжко хворий Богдан Хмельницький помирає в Чигирині 04.09.1657 р.

Деякі історики переконані, що всі старання Богдана Хмельницького зведені нанівець. Чи це так? 

За останніх 1000 років, жодний з діячів Українського народу не може зрівнятися, з історичним генієм, Богданом Хмельницьким, за кількістю створених ним нововведень, за даний Йому Богом дуже короткий час, в надзвичайно складній, жорстокій боротьбі за визволення України.

Ростислав Солопенко
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com