Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

НЕГАРАЗДИ ЗАГАРТОВУЮТЬ?

Економічні заходи Росії щодо норовливих Грузії, Молдови й України спричиняють помітні втрати в їхніх економіках. Росія не тільки підвищила ціни на газ, а й заходилася закривати ринок для їхньої продукції.

Вплинути в такий спосіб на політику неслухняних все-таки не вдається.

Ціна на газ, який поставляється Україні, з початку року збільшилася з $50 до $95 за 1000 куб. м, що, за даними Мінекономіки, призвело до збільшення витрат промислових підприємств на $900 млн на рік. Однак економічні втрати України від напружених відносин з Росією не обмежуються подорожчанням газу. Заборона Россільгоспнагляду від 20 січня на ввезення до Росії української м’ясо-молочної продукції завдає галузі щомісячних збитків у розмірі $50—60 млн. Дії Россільгоспнагляду вже призвели до зниження закупівельних цін на м’ясо в Україні на 30—40%. Навесні в Україні було зупинено чотири великі м’ясокомбінати, а фінансовий стан ще двох десятків під-приємств різко погіршився.

Одразу після підвищення цін на газ Світовий банк переглянув прогноз зростання ВВП України 2006 року з 3,5—5% до 1,5—3,5%. За оцінками ЄБРР, зростання цього року становитиме 2%. Міністерство економіки України очікує, що зростання економіки за підсумками року становитиме 2,8% за інфляції 11,4— 11,6%.

За словами виконавчого директора з економічних питань Нацбанку України Ігоря Шумилка, «хоча економічні параметри в I кварталі 2006 року виявилися кращими, ніж очікувалося, ситуація, на жаль, залишається нестабільною». Основними проблемами Шумилко називає високі девальваційні та інфляційні очікування на тлі погіршення фінансового становища підприємств і зростання цін на газ. «Економічні заходи Росії цілком можуть загострити політичну ситуації в Україні, — вважає директор української соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко, — однак вплинути на політику української влади в такий спосіб навряд чи вдасться».

Для Молдови з 16 січня вартість газу підвищилася з $80 до $110 за 1000 куб. м. «Газпром» готовий підвищити ціну до $160. За схожим на український сценарієм у березні Росспоживчнагляд заборонив імпорт у Росію молдавських вин. Експорт країни загалом у січні — квітні впав на 10% (до $323 млн), на 6% знизилося промвиробництво. Експорт до Росії впав на 32% (до $86 млн). Молдові не вдалося знайти заміни російському ринку. Експорт до Румунії впав на 4% (до $39 млн), експорт до Італії — на 15% (до $33 млн). Імпорт же продовжував зростати, і за підсумками чотирьох місяців становив $734 млн, збільшившись на 14,2%. За підсумками січня — квітня дефіцит торговельного балансу Молдови перевищив весь обсяг експорту і становив $421 млн, збільшившись порівняно з аналогічним періодом минулого року на 42%. «Економічний удар був серйозним і ефективним, — вважає пре-зидент кишинівського Аналітичного центру Adept Ігор Боцан. — Восени нас очікує серйозна соціально-економічна криза». Однак вона не поставить під загрозу стабільність політичної системи країни: рівень довіри населення до президента країни Володимира Вороніна стабільно високий (більш як 70%), опозиція слабка і роздрібнена, а МВФ обіцяв кредити.

З підвищенням цін на газ з $64 до $110 за 1000 куб. м зіткнулася на початку року і Грузія. Наприкінці 2005 р. Росспоживчнагляд наклав заборону на ввезення цитрусових, у березні додалася заборона на імпорт грузинських вин, а в травні — мінеральної води «Бор-жомі», потім — «Набеглаві». Однак економічний вплив цих заходів на стан грузинської економіки буде скромним: зростання економіки Грузії 2006 року може скоротитися на 0,5 — 1% ВВП, обіцяє голова Центробанку Грузії Роман Гоцеридзе і прогнозує темпи зростання ВВП на рівні 9%. Знизити негативні наслідки підвищення цін Грузії вдалося за рахунок диверсифікованості експорту. Санкції не створили загрози стабільності грузинської банківської системи — кредити виробникам вин і мінвод становлять 0,03%. «Якщо не враховувати імпорт енергоносіїв, найбільшим торговельним партнером Грузії є Туреччина», — го-ворить він і висловлює впевненість, що рано чи пізно грузинська продукція повернеться на російський ринок і «Грузія вийде з цієї кризи зміцнілою».

Ольга ТИХА
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com