Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Батько еволюційних суперечок

Цього року світ відзначає 200 років з дня народження видатного англійського природознавця та мислителя Чарльза Дарвіна.

Батька Чарльза — Роберт Дарвін — був відомим лікарем і прагнув що син пішов по його стопах. Після закінчення школи Чарльз вступив в Единбурзький університет, де два роки вивчав медицину, одна більший інтерес виявляв до природних наук, природничої історії. Він любив збирати різних морських тварин на березі та годинами вивчати їх. Будучи студентом, зробив два невеликі відкриття про личинкових п’явок та безхребетних тварин. Доповідь юного дослідника була зустрінута з великою цікавістю членами студентського наукового товариства.

Пізніш, знову ж таки за бажанням батька, який захотів зробити з нього священика, для продовження навчання Чарльз відправився у Кембріджський університет. Однак і тут віддавав перевагу ентомології та ботаніці. Весною 1831 року, отримавши вчену ступень, Чарльз Дарвін відмовився стати священиком. Професори порекомендували йому зайнятися геологією. Він вирішив прислухатися поради і у серпні того ж року відправився з геологічною експедицією в Уельські гори. В якості природознавця на кораблі «Бігл» у складі англійської експедиції ходив у кругосвітню подорож, борознив морські простори на протязі п’яти років і при цьому займався вивченням різних видів рослин і тварин в багатьох частинах світу. Він виявив, що живучі на одному і тому ж просторі, тварини, а також окаменілості, були неоднакові. З цього Дарвін зробив висновок, що всі живі істоти в дійсності — родичі. В 27 років Чарльз Дарвін повернувся з подорожі. Цей час став поворотним в його біографії. Він прийшов до переконання, що всі живі істоти впродовж віків розвивались з більш простих форм. В 1837 році вчений зробив перші записи про факти природного відбору. В 1839 році Чарльз Дарвін поїхав у Кент, де продовжував дослідження. Поступово створив свою теорію. В 1859 році опублікував свій головний труд «Походження видів», який викликав сенсацію. На нього обрушилися з різкою критикою священнослужителі, політики і деякі вчені. Всі вони виразили незгоду з ідеєю Дарвіна.

В 1871 році вийшла його друга книжка «Походження людини», яка стала майже такою знаменитою, як і перша. Розвиток людського роду він також пояснював своєю еволюційною теорією. Ця книга теж викликала великі суперечки.

Слабке здоров’я перешкоджало Ч. Дарвіну прийняти участь у дискусіях, що розгорнулися. Але на основі його еволюційної теорії у другій половині дев’ятнадцятого століття всі галузі біології стали підлягати перегляду. Його труди надали нове значення цілому ряду елементів, зв’язок між якими раніше не знаходився. Все це стало початком нового періоду у розвитку біології — епохи Дарвіна, яка продовжується і нині.

Чарльз Дарвін займався дослідженнями аж до своєї раптової смерті. Він помер 19 квітня 1882 року і похований у Вестмінстерському абатстві недалеко від могили І. Ньютона, який простір і час вважав абсолютним.

З того часу вченими світу був зроблений величезний внесок у розповсюдження і розвиток дарвінізму. Були висловлені також нові ідеї і серед них про те, що все на землі походить від людини. Всі вони мають право на життя, а час покаже хто правий і особливо тепер у новій епосі, коли ХХІ століття має стати не тільки ареною великих суперечок, але і наріжним каменем, підвалинами великих біологічних відкриттів на благо людства.

Не всім відомо, що батько великих суперечок Ч. Дарвін в кінці свого життя, маючи вже світове визнання та будучи людиною глибоко духовною, прийшов до логічного життєвого висновку про те, що початок всіх початків знаходиться біля Престолу Всевишнього.

 

Василь Слободяник

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com