Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«Хрест — твердиня народів»

14 серпня Православна Церква молитовно згадує винесення Чесного Хреста у Константинополі та вшановує пам’ять мучеників Старого Завіту — святу родину Маккавеїв. У народі це церковне Свято має назву Перший Спас, яке покладає початок Успенського Посту (спасівка), що триває до 28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці.

Особливе вшанування Святого Хреста православним народом цього дня пов’язане з подією у Царгороді, коли для подолання хвороб Церква виносила Чесне Древо Хреста Господнього на вулиці, дороги та людні місця для поклоніння і таким чином, освячувала життя суспільства, долаючи людські недуги. Наслідуючи цю святу звичку, у цей день віруючи освячують воду, зілля (мак, соняшники, василькі, квіти) на духовну поживу, утіху й тілесну користь, молитовно вшановуючи Святий Хрест словами церковної служби: «Сьогодні хрест приноситься й світ із омани визволяється», «Хрест — охорона всього світу, хрест — краса Церкви, хрест — твердиня народів, хрест — підпора вірним, хрест — янголів слава й демонів поразка». Таким чином, через освячення зілля, плодів, через поклоніння чесному Хресту Православна Церква освячує увесь матеріальний світ, відбуваються так би мовити містерії божественного «матеріалізму». Церковні молитви пронизують світ, живлять природу, а з нею радощі людської душі. Трава, дерева, світила, небо, ранок, вечір, весна і сніг, через церковні таїнства, чини та освячення часу благодаттю Святого Духу, разом з людиною долучаються до події спасіння та оновлення.

Також 14 серпня Церква святкує день святих мучеників Маккавеїв, які постраждали у 166 році до Різдва Христового від поганського сирійського царя Антіоха Єпіфана. Цар насильно насаджав язичницькі культи та традиції у житті святого граду Єрусалиму та всієї Іудеї. Навіть осквернив храм Господа, поставивши статую язичницького бога Зевса Олімпійського у Єрусалимському храмі. Багато людей у той часи відпали від віри у Істинного Єдиного Живого Бога, але були і мученики за віру. Дев’яностолітній старець Єлеазар, якій викладав Закон Божий, наймудріший релігійний мислитель, за відданість рідній релігії, культурі та традиції був страчений язичницькою владою. Таке мучеництво за віру прийняли й ученики святого старця  — сім братів Маккавеїв та їхня мати Соломонія. Святі були засуджені до страти поганською владою іноземців, але вони незважаючи на муки та страждання не відмовилися від своєї віри Живого Бога. Подвиги святих мучеників  Маккавеїв, старця Єлеазара, матері святих братів — Соломонії надихнув Іуду Маккавея на боротьбу та повстання проти язичницької, безбожної влади. Дотримуючись віри в Єдиного Бога, вшановуючи свої традиції та рідну віру, Іуда Маккавей одержав перемогу над язичниками, очистив не тільки Єрусалимський храм від погані, а й всю рідну землю.

 Святі Маккавеї — це мученики за віру, захисники своєї рідної землі та культури, які своїм життям стали взірцем для багатьох поколінь українців. Недаремно це свято особливо вшановується українським Православ’ям, тому що нагадує про неминучість мужнього подвигу захисту рідної віри і землі. Святі Маккавеї — це живий приклад для сучасного покоління, як треба служити Богові та своїм ближнім. Святі мученики мали особливі  виміри соціального служіння своєму народові та Богові. Побожна родина Маккавеїв загинула за сотні років до заснування Християнської Церкви, але їхнє життя, мужність, прагнення жити у своїй вірі та культурі, надихають і сьогодні мільйони віруючих по всьому світу вкладати своє життя на вівтар православної віри й любові до Батьківщини. Наслідуючи подвиги святої родини, кожен православний християнин має посилювати свою християнську, соціальну та просвітницьку місію у професійній діяльності, по всіх церковних парафіях шляхом збереження, розвитку та пропагування християнських цінностей, доброго богословського розуміння нашої православної віри, церковної історії та зберігання унікальних характеристик української ідентичності. Як тут не згадати слова генія українського народу — Тараса Григоровича Шевченка, які можна з впевненістю віднести до життя святих мучеників: «Борітеся — поборете! Вам Бог помагає».

Оксана Мартишина, фахівець
духовно-просвітницького Центру
імені Святих Апостолів МАУП

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com