Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЗНОВУ ТИСНУТЬ

Услід за тривожними новинами з Європи, де стрімко дорожчає автомобільне пальне, маємо черговий малоприємний сигнал від наших східних сусідів. З 1 вересня введено нові, підвищені експортні мита на російську нафту й нафтопродукти. Нафта на разі нас мало цікавить, оскільки сировина з Російської Федерації на єдиний працюючий у нас Кременчуцький НПЗ у цьому році не поставляється. Проте, з бензином і дизелем усе значно серйозніше.

Судячи з усього, Росія не полишає спроб затягти енергетичний зашморг на шиї української економіки. Маючи надприбутки на поставках до нашої країни природного газу, завдяки раніше досягнутим домовленостям із екс-прем’єркою Юлією Тимошенко, наші сусіди прагнуть також монополізувати ринок оптових постачань в Україну продуктів нафтопереробки.

На початку серпня росіяни порушили питання про припинення «паливного свавілля» братами-білорусами. Й хоча допоки остаточно ще не вирішено долю біодизельного пального, на яке за підсумками січня-липня 2012 року довелося 42% поставок дизпалива із сусідньої республіки в Україну, тенденція закручування гайок має місце.

Проблема полягає у тому, що білоруси налагодили цікаву «схему» транспортування російського дизпалива, додаючи до нього незначну кількість біокомпонента, й присвоюючи після цього йому інший митний код, на який не поширюється дія російських експортних мит. Умовно, пальне експортувалося як хімічна речовина для миття посуду.

За аналогічною схемою білоруси навчилися експортувати бензин і навіть мазут під видом розчинників та інших субстанцій, уникаючи сплати податку в російську казну. Тож, не дивно, що росіяни докладають зусиль, аби прикрити цю лавочку.

З білоруським пальним найближчі тижні буде сутужно ще з однієї причини. На плановий ремонт стануть Новополоцький та Мозирський НПЗ. Нині саме ці під­приємства є найбільшими постачальниками пального на наш ринок.

Російський бензин та дизпальне вже незабаром подорожчають в Україні мінімум на 17%. Саме на таку величину від початку першого місяця осені зросли вивізні мита у наших сусідів. Відповідну постанову підписав наприкінці серпня прем’єр Російської Федерації Дмитро Медведєв.

Так, мито на бензин підвищується з $302,9 до $354,4 за тонну. Скоротивши постачання за кордон, уряд Росії прагне захистити внутрішній ринок від дефіциту та стрімкого підвищення цін на нафтопродукти восени. І не варто розраховувати, що підвищення цін на російський ресурс призведе до кардинальної переорієнтації вітчизняних оптовиків на інші джерела постачання більш дешевого пального. Знайти його сьогодні практично не реально, адже у всій Європі продовжується зростання цін.  Разом із тим, не зважаючи на усі зовнішні чинники та цілковиту залежність від імпортного ресурсу, на разі ситуація на ринку нафтопродуктів в Україні далека від критичної. 

Юрій Огірчук, для ЕП

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com