Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

МОЖЛИВІСТЬ БЕЗПЕРЕРВНОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ - запорука життєздатості та успішного розвитку української діаспори в Латвії

Культурно-просвітницькі традиції, зокрема освіта, були в усі часи тією живильною силою, що забезпечувала національну ідентичність людей, які мешкали за межами своєї етнічної батьківщини.

Розвиток культурного початку українців Латвії на цьому етапі можна назвати успішним. Численні художні колективи, постійні виставки та творчі зустрічі досить насичено заповнюють життя української діаспори в Латвії, що не дає відмерти національним кореням. У цю сферу залучено значну частину українців Латвії, які за своєю кількістю займають тут третє місце серед національних меншин (після росіян і білорусів).

З освітою трохи інакше, хоча українці спершу займали друге місце серед усіх мешканців Латвії. Ще 1966 р. з 1 000 дорослих українців середню, спеціальну і вищу освіту мали приблизно 750, тоді як у латишів цей показник був приблизно 500 чоловік. Останнім часом рівень освіти почав зменшуватися, що викликало нашу занепокоєність. Ми почали шукати шляхів, аби змінити таку тенденцію. Нині зроблено великий крок від недільної до повноцінної загальноосвітньої школи. Однак ці наробки до цього часу не мали логічного розвитку, тобто отримання нашими дітьми професійної вищої освіти у своїх національних традиціях. А вона їм може дуже знадобитися у дорослому житті для успішної реалізації своїх життєвих планів. І не тільки дітям, а також значній частині дорослого населення української діаспори в Латвії.

Починаючи роботу у цьому напрямі, Спілка українців Латвії (СУЛ) виходила з того, що організація в Латвії безперервної системи української освіти дасть нові можливості, а саме:

—  отримання вищої освіти особами, які планують або реалізовують переїзд в Україну на постійне мешкання;

—  забезпечення можливості випускникам української школи продовжити освіту в українських традиціях, залишаючись мешкати в Латвії;

—  отримання вищої освіти особами, які працюють або планують працювати в різних сферах співробітництва Латвії та України, яке постійно розширюється;

—  надання українцям Латвії та іншим постійним її мешканцям інформаційних послуг щодо отримання професійної освіти в Україні.

Насамперед нам потрібно було знайти надійних партнерів в Україні, які змогли б працювати в умовах жорсткої конкуренції. Адже в Латвії на 2,3 млн населення припадає 21 державний, 12 приватних, 10 закордонних вищих навчальних закладів, 18 коледжів та 20 професійних навчальних центрів. Крім того, після вступу Латвії в Європейський Союз відкрилася можливість навчання в багатьох навчальних закладах в Європі.

Окрім жорсткої конкуренції, була ще одна проблема. Латвія неохоче пускала до свого ринку освіти навчальні заклади країн колишнього Радянського Союзу. А якщо бути точнішим, то жодному ВНЗ зі Сходу не вдалося до цього часу отримати від Міністерства освіти Латвії офіційного дозволу працювати на її теренах. За такої ситуації державні ВНЗ відпали одразу, вони негнучкі, консервативні в навчальних програмах, навчання в них дорожче та шансів отримати акредитацію менше.

Два роки знадобилося спеціально створеній СУ-Лом робочій групі, щоб досягти позитивного результату у цій справі. Уперше на латвійському освітньому ринку з’явився український вищий навчальний заклад — Міжрегіональна Академія управління персоналом (МАУП). Балтійське представництво МАУП зареєстровано в Регістрі підприємств Латвійської Республіки за номером 40 006 010 182 та є одним з нечисленних представництв іноземних вищих навчальних закладів у Латвії, яке отримало офі-ційний дозвіл на свою діяльність від Міністерства освіти та науки Латвії за номером 434 від 10.06. 2004 року.

Чому ми вибрали МАУП?

МАУП — один з найбільших та найкращих навчальних закладів України, вже три роки поспіль утримує звання «Кращий недержавний ВУЗ України». До того ж його освітні рівні — і академічної, і професійної освіти — визнано відповідними вимогам Болонської декларації. Крім філій у більшості областей України, Академія має також свої підрозділи у Польщі, Росії, Молдові, Болгарії, а зараз і в Латвії. Навчання в МАУП здійснюється українською, російською або англійською мовами за багатьма напрямами: менеджмент, економіка та підприємництво, соціологія, соціальна робота, політологія, комп’ютерні науки та ін. Особи з повною середньою та спеціальною середньою освітою після закінчення навчання отримують кваліфікацію бакалавра або спеціаліста, а потім мають можливість навчатися далі на магістра та захистити докторську дисертацію.

Що особливо важливо — під час навчання студентів забезпечують необхідними навчальними програмами та навчально-методичною літературою, вартість якої входить до вартості навчання.

Випускники отримують диплом про вищу освіту державного зразка та диплом, оформлений згідно з міжнародними вимогами. Ці дипломи МАУП визнаються в Латвії, США, Німеччині, Росії, Італії та в багатьох інших країнах світу.

Дуже важливий чинник, який визначає зацікавленість вчитися в Академії, — це українська ціна освіти. Представництво організовує прийом студентів та їхнє навчання на заочному відділенні. Уже в Академії навчаються перші вісім студентів з Латвії.

Таким чином, для української діаспори в Латвії вперше з’явилася реальна можливість пройти на базі українських традицій повний цикл навчання та отримати повноцінну професійну освіту, включаючи захист дисертації магістра або доктора, отримати дипломи, які визнаються в Латвії та провідних країнах світу.

Надалі СУЛ планує для поширення інформації про українську освіту в Латвії та інших країнах Балтійського регіону залучати більші сили української діаспори. Базою для цього може стати створений у приміщенні Академічної бібліотеки Латвії Український інформаційний центр.

Перевагами навчання в МАУП є те, що воно одне з недорогих в Європі, програми та навчальні плани складено з урахуванням світових наукових стандартів, студенти забезпечуються повним комплектом навчально-методичної літератури, дистанційна форма дає змогу отримати освіту без відриву від виробництва та передбачає самостійне планування особистого часу студентів, для охочих працювати в Україні надається можливість скористатися послугами кадрової агенції МАУП, є можливість продовжити навчання в аспірантурі й докторантурі. Усе це приваблює абітурієнтів Балтійського регіону.

Спільними зусиллями ми зможемо сприяти повноцінному розвитку українського культурно-просвітницького руху за межами нашої Батьківщини і залучати до нього не тільки українців, а й представників дружніх нам національностей. Від цього буде тільки користь всім.

 

Едуард ДАВИДЕНКО,
професор,
член Ради Спілки українців Латвії,
керівник Балтійського представництва МАУП

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com