Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Чергова Коаліціада: поки що вимоги і умови...

Парламент почав активні переговори про створення коаліції. І як завжди, першими кроками до порозуміння і возз’єднання в ім’я благополуччя народу стали не взаємні поступки, а висунення умов один одному.

Отже, свої побажання й вимоги оголосили представники пропрезидентської сили «Наша Україна». Лідер НУ В’ячеслав Кириленко вручив програмний документ керівництву фракцій Блоку Юлії Тимошенко і Блоку Литвина. «З нашими колегами з Партії регіонів і Компартії ми консультації про створення коаліції вести не можемо через глибокі світоглядні суперечності», - пояснив Кириленко.

У Блоці Юлії Тимошенко пообіцяли ознайомитися з вимогами колишніх союзників і озвучити свою відповідь. «Цей тиждень є визначальним для створення нової коаліції», - заявив учора лідер парламентської фракції БЮТ Іван Кириленко. І в свою чергу також озвучив вимоги. «Для нас важливе виконання умов нашої програми «Український прорив», - заявив Кириленко.

«Зараз виконанню програми «Український прорив» заважає Секретаріат президента», - додав його колега з фракції БЮТ Володимир Полохало.

Однією з головних умов БЮТ у новій коаліції буде вирішення кадрових питань у Фонді держмайна і розморожування його роботи. Так, прем’єрська сила наполягатиме на відміні президентського указу про припинення приватизації Одеського припортового заводу. «Ми готові розглянути всі спуперечливі питання, - стверджує депутат від «НУ-НС» Лілія Григорович. - Інша справа, чи потрібний сьогодні цей продаж або ці кошти знову підуть на популістські соціальні виплати населенню».

Для того, щоб цього разу забезпечити міцність коаліції, колишнім союзникам доведеться подружитися з Блоком Литвина. На думку Вадима Карасьова, «литвинівців» у першу чергу цікавить крісло спікера. «Хоча й цим справа не обмежиться. Вони наполягатимуть і на вирішенні інших кадрових питань, аж до міністерських портфелів», - вважає Карасьов.

У Блоці Литвина вчора підтвердили зацікавленість у пропозиціях зі створення коаліції. За словами члена фракції Олега Зарубінського, його силу в першу чергу цікавить вирішення соціальних і економічних питань. «Виконання частини передвиборних обіцянок Блоку Литвина - це утопія, - вважає депутат від «НУ-НС» Лілія Григорович. - Особливо це стосується пунктів про присвоєння статусу державного службовця бюджетним категоріям працівників, тому тут теж необхідний діалог».

Отже, розглянемо умови блоків. НУ-НС: повернення до старої коаліційної угоди; єдина позиція в питаннях зовнішньої політики (а саме щодо грузино-південноосетинського конфлікту); скасування законів, прийнятих на засіданні Верховної Ради 2-5 серпня, котрі обмежують повноваження президента; кількість «помаранчевих» міністрів у парламенті залишається такою ж. БЮТ: залишити посаду прем’єра за Тимошенко; звіль­нення голів облдержадміністрацій, що увійшли до «Єдиного центру»; звільнення глави Секретаріату президента Ві­ктора Балоги; звільнення Валентини Семенюк з посади голови ФДМ й призначення Андрія Кожем’якіна на цю посаду; відкликання президентом указів про призупинення проведення конкурсу з приватизації Одеського припортового заводу; вибачення Секретаріату президента перед Юлією Тимошенко за звинувачення в державній зраді й співпраці з Росією. Блок Литвина: крісло спікера; вирішення кадрових питань (міністерські портфелі, посади глав обласних і районних адміністрацій для членів блоку); прийняття закону про погодинну оплату праці й розгляд решти проектів соціального пакету Блоку Литвина.

Щодо коаліції БЮТ і ПР, члени цих політсил говорять, що переговорний процес зі створення коаліції на базі цих фракцій проходить «важко». Недовіра, зриви проміжних домовленостей, невпевне­ність у тому, потрібна нам така коаліція чи краще вже йти на вибори, - чинники, що ускладнюють переговори, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Переговори справді проходять важко. Потрібно проявити велике вміння, щоб знайти точки дотику, говорить перший заступник глави фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. За його словами, на сьогоднішній день перспектива створення коаліції у форматі БЮТ і ПР оцінюється «швидше як ні, ніж так».

Тим часом деякий прогрес у переговорному процесі все ж таки є. Так, БЮТ вперше заявив про відмову від висунення ультиматумів у переговорах з потенційними партнерами (в той час, як щодо НУ такі вимоги вже висунено). Більш того, пан Кириленко запевнив, що фракція готова йти на істотні компроміси аж до внесення поправок до своєї виборчої програми: «Ми не ставитимемо ультиматумів і жорстких умов виконання саме нашої програми «Український прорив». Ми розуміємо, що в парламенті п’ять політичних сил, і всі вони мають рівні можливості».

Партія регіонів учора офіційно оголосила імена депутатів, уповноважених вести коаліційні переговори від імені фракції: з БЮТ - Андрій Клюєв, з НУ-НС - Борис Колесников, з блоком Литвина - Олександр Єфремов, з Компартією - Микола Азаров. Втім, інформацію ПР про переговори з НУ-НС незабаром спростував лідер фракції В’ячеслав Кириленко. «Відповідально заявляю, що з «Нашою Україною» жоден представник Партії регіонів переговори не веде», - сказав він і нагадав, що під час погоджувальної ради публічно оголосив про те, що НУ-НС веде переговори тільки з фракціями БЮТ і блоку Литвина.

Переговори Партії регіонів про створення коаліції з Блоком Юлії Тимошенко завершаться через три тижні, заявив лідер «Партії регіонів» Віктор Янукович.

«Ми розуміємо, що зараз не можемо ставити ультиматуми. Я не Ванга і не можу передбачити розвиток ситуації. Давайте наберемося терпіння й дочекаємося результатів переговорів. Вони завершаться через 20-25 днів», - цитує його слова УНІАН.

У той же час, він наголосив на наявності низки принципових розбіжностей із БЮТ, зокрема, в питані про вступ України в НАТО.

Янукович сказав, що сам він не збирається претендувати на посаду президента країни.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com