Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Тотальна недовіра

Рівень довіри населення Росії до влади знижується. За даними соціологів, зараз показники гірші, ніж в кризу. Жоден з 25 російських міністрів не має стовідсоткової впізнанності і підтримки населення. Про це говориться в дослідженні Всеросійського центру вивчення громадської думки. Найбільше росіяни не схвалюють діяльність глави Міносвіти Андрєя Фурсенка (50%), міністра соціального розвитку і охорони здоров’я Тетяни Голиковой (41%) і міністра фінансів Олексія Кудрина (34%). Найбільший вотум довіри громадян традиційно належить главі МНС Сергію Шойгу (72%), міністрові закордонних справ Сергію Лаврову (47%) і заступникові голови уряду Сергію Іванову (32%).

Чим «новіший» міністр, тобто перебуває на своєму посту відносно нещодавно, тим складніше до нього ставлення, коментує дані рейтингу Михайло Виноградов, президент фонду «Петербурзька політика». Популярність глав міністерств зазвичай пропорційна їхньої популярності, а популярність пропорційна перебуванню на посту. «Є ще і загальне роздратування владою, особливо в останній рік помітне наростання соціального песимізму в суспільстві. Від влади нічого хорошого не чекають, і як наслідок ми бачимо таке сприйняття. Така тенденція залишатиметься до виборів», — запевняє політолог. Якщо в 2008 році росіяни кризи не злякалися, пояснюють експерти, то вже через рік зрозуміли, що справа серйозна. І у результаті громадяни все більше приходять до висновку, що уряд не знає, що робити в складних ситуаціях.

Невдоволених владою сьогодні в два рази більше, ніж навіть в проблемні 90-ті роки. Головні претензії росіян, згідно з дослідженням «Левада-Центра», в основному пов’язані з тим, що уряд не може впоратися із зростанням цін, падінням прибутків населення, а також не забезпечує людей роботою і не піклується про соціальний захист. Майже половина росіян упевнена, що країна рухається по невірному шляху. І нинішньому уряду Росії найближчим часом не вдасться добитися зміни положення в країні до кращого. В той же час більшість (66%) схвалюють діяльність Дмитра Медведєва на посту президента. Невдоволені главою держави 31%. Проте найпопулярнішим політиком в Росії як і раніше залишається Володимир Путін. Його можливе висунення на выборы- 2012 схвалюють близько 27 % російських громадян. А ось число тих, хто хотів би бачити кандидатом чинного президента Дмитра Медведєва, майже удвічі менше.

При цьому, за даними опитування Фонду «Громадська думка», 46% росіян довіряє президентові і 21% — не довіряють. Путину довіряють 53% і 19% не випробовують довіри. Відносно довіри політичним партіям країни дані рейтингів відрізняються також радикально. Рівень довіри до «Єдиної Росії» стабільно тримається близько 46%, «Справедлива Росія» коливається у відмітки 4%. ЛДПР і КПРФ мають удвічі більший рейтинг — по 9%. Число громадян Росії, що довіряють Держдумі, за даними соціологів, складає усього 27%.

«У Росії треба чітко розділяти верховну владу і просто сумлінну — це бюрократія, яка завжди є і буде непопулярною, — вважає Станіслав Белковский, директор Інституту національної стратегії. — І потрібно чітко розуміти, що рейтинг довіри до влади — це не рейтинг її популярності, і не міра оцінки народом її зусиль із управління країною або її реформування, а лише оцінка легітимності. Якщо народ вважає владу легітимною, він готовий прощати їй усе, що завгодно і заявляти в 70% випадків, що керівництво країни його влаштовує. Як тільки влада втрачає легітимність, наприклад, в ситуації пізнього Горбачова або Єльцина зразка 90-х років, то у цієї влади збіг свій термін, і щоб вона не зробила, навіть йдучи на зустріч народною вимогою, все одно її рейтинг буде дуже низьким».

В цілому, на подібні соціологічні рейтинги, за словами експертів, за великим рахунком, варто дивитися «крізь пальці». «Наші шановані соціологи, даючи нам різні цифри, як правило, забувають пояснювати їх реальний фізичний сенс стосовно російських умов, а іноді і самі не розуміють цього сенсу, — говорить пан Белковский. — Поняття влада в Росії — неоднозначно. Недовіра до уряду і до конкретних міністрів не означають втрату легітимності влади в цілому». Саме тому, за словами експерта, в Росії відбуваються феноменальні речі, коли народ абсолютно довіряє президентові, і в той же час повністю засуджує реформи, які він проводить. Чи невдоволений роботою уряду, але дуже задоволений роботою голови цього самого уряду.

Finam.ru

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com