Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Екологія і рак

Американські дослідники з університету Мічігану зробили спробу описати зростання і розвиток вторинних ракових пухлин за допомогою моделі Тилмана. Зазвичай цей метод використовується, щоб оцінити міжвидову конкуренцію, при цьому модель враховує витрату ресурсів, споживаних кожним видом.

Але в цьому дослідженні учені як види розглядали здорові і ракові клітини. Як модельний об’єкт послужив рак передміхурової залози, для якого характерно метастазувати в кістковий мозок. Сама пухлина передміхурової залози може бути успішно видалена і залікована хіміотерапією. Але через роки еe клітини, що потрапили в кістковий мозок, прокидаються і викликають новий рак — крові.

Дослідники уподібнили вторгнення ракових клітин в кісткову тканину появі нового виду. Подібно до того, як еволюція і відбір ведуть до видообразованию, після чого новий вид шукає собі місце під сонцем, генетичні мутації і розмноження клітин в передміхуровій залозі закінчуються тим, що деякі ракові клітини покидають материнську пухлину і вирушають мандрувати по організму. Виживши в кровотоку і не потрапивши під удар імунітету, вони осідають в кістковому мозку. Потім починається лаг-період, протягом якого клітини звикають до нового оточення. Нарешті, вони виходять із сплячки, відбувається вибухове збільшення їх чисельності і витіснення з «екологічної ніші» корінних мешканців — стовбурових клітин кісткового мозку.

Як пишуть дослідники в журналі Theoretical Biology and Medical Modelling, клітини метастазів можна порівняти з досконалими видами, які в результаті мутації стали більш пристосованими до конкретного середовища, що сформувалося задовго до їх появи. Зі своєю ефективністю використання ресурсів вони легко витісняють колишні види. Ракові клітини — те ж, що інтродуковані і інвазивні види: щоб уявити, що рак робить з людським тілом, досить подивитися, як відома жаба-ага розправляється з австралійською фауною.

Дослідники сподіваються, що їх результати допоможуть лікарям в боротьбі з «сплячими» пухлинними метастазами.

За матеріалами Компьюлента

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com