Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Між двома союзами

Зустріч президентів України і Росії була перенесена через те, що країни не змогли досягти згоди з приводу умов приєднання України до окремих положень статуту Митного союзу.

Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на поінформоване джерело, «каменем спотикання в цьому процесі стало бажання України знайти таку формулу приєднання до окремих положень статуту ТС, яка б не суперечила положенням вже парафованої і готової до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, включаючи частини про створення зони вільної торгівлі».

За словами джерела, Україна шукає можливість захистити економічні інтереси в діалозі з РФ, не давши Росії заблокувати євроінтеграцію України.

«Тому ставки дуже високі і ніхто не хоче з цим поспішати», — підкреслило джерело, додавши, що умови, які запропонувала російська сторона по приєднанню Києва до загального механізму Митного союзу, українську сторону не цілком влаштували, тому їй потрібен додатковий час для вивчення цього питання і ретельного обговорення його на експертному рівні.

***

У прес-службі президента України нагадали, що темами зустрічі президентів України і Росії були визначені актуальні питання україн­сько-російської співпраці, в першу чергу в енергетичній і торговельно-економічній сферах. Зокрема — вироблення взаємо­прий­нятного механізму взає­модії України з Митним союзом Росії, Білорусі і Казахстану. «Для успішної реалізації цих домовленостей потрібні додаткові консультації на експертному рівні. У зв’язку з цим сторони домовилися про перенесення термінів візиту», — пояснила прес-служба президента України.

***

За підсумками візиту президента Віктора Януковича в Москву буде прийнято політичне рішення й створена робоча група з вивчення умов приєднання України до ЄврАзЕС.

Про це пише газета Комерсант-Україна з посиланням на урядового уповноваженого з питань співробітництва із РФ, СНД, ЄврАзЕС  і регіональними об’єднаннями Валерія Мунтіяна.

«На першому етапі інтеграції до Митного союзу ми повинні стати членом ЄврАзЕС, прийнявши пакетом 10 угод, що формують ЄврАзЕС. За попередніми оцінками, жодна із цих угод не вступає в конфлікт із українським законодавством,- розповів Мунтіян.

«Наступний етап — вивчення договірної бази МС. За першими оцінками, з 51 угоди нас задовольняє 29. Але цю оцінку потрібно буде провести ще раз, з більш детальним аналізом інших 22 угод», — додав він.

Мунтіян визнав, що «часткове приєднання» до норм Митного союзу неможливо. Але він висловив сподівання, що Росія й інші члени МС підуть на поступки Україні й уведуть для неї особливий порядок вступу до союзу.

«Не виключено, що МС внесе зміни до своїх основних документів й дозволить нам часткову адаптацію норм МС»,- заявив він.

Від вступу в МС Київ розраховує одержати низку економічних преференцій, фінансування яких ляже насамперед на Москву.

В українському уряді наполягають, що їхній список повинен бути погоджений до офіційного старту переговорів про членство.

Україна розраховує одержати зниження ціни на газ. Конкретні параметри нового газового договору сторони не розголошують.

«На експертних переговорах із представниками союзу ми погодили, що Україна має одержати газ по $165»,— заявив Мунтіян, відзначивши, що не проінформований про підсумкові домовленості, досягнуті до візиту президента. Вартість російського газу для Білорусії в 2013 році складе $166 за тисячу кубометрів.

Джерело у Міненерго, ґрунтуючись на порівнянні російської ціни із ціною покупки газу в Німеччині, повідомив, що максимально можлива вартість російського газу для України може скласти $350 за тисячу кубометрів: «Якщо ціна буде вище, домовленості втратяться всякого змісту».

Втім, навіть оптимістичний варіант, викладений Мунтіяном, припускає, що знижка до вартості газу для України буде тимчасовою.

«$165 — це на перший рік. Потім вартість газу й в Україні, і в Росії буде підвищуватися приблизно на 20% на рік, і через п’ять років вийде на світовий рівень»,— заявив він.

Передбачається, що також буде скасоване експортне мито на нафту (економія в перший рік складе $3 млрд) і нафтопродукти (біля $500 млн) і зняті захисні міри країн ТС відносно української продукції.

***

Депутат Верховної ради, член фракції «Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка» Віктор Пинзеник прогнозує втрату Україною 110 мільярдів гривень митних зборів у разі вступу в Митний союз Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь). Про це він сказав в ефірі телеканалу ICTV.

«40% прибутків державного бюджету оплачує українська митниця. Це ПДВ, це акциз, це імпортне мито з імпортних товарів. У абсолютній сумі це 110 мільярдів гривен в рік. У разі створення Митного союзу митний контроль стає загальним, немає внутрішніх митних меж. І це означає, що 110 мільярдів гривен потрапляє не до українського бюджету, а, вибачите, в общак», — сказав Пинзеник.

Депутат навів приклад яким чином надалі розподіляються кошти від митних зборів в Митному союзі. «Як потім розподіляються ці гроші — природно «по-братськи». Приклад нинішнього Митного союзу, в який входить Росія, Казахстан і Білорусь. 88% митних платежів відходять Російській Федерації, 7,3% — Казахстану, 4,7% — Білорусі», — додав він.

Пинзеник підкреслив, що рішення в Митному союзі приймаються при домінуванні Росії. Також, за його словами, досить дивною є можлива пропозиція Росії про знижку на ціну за газ у разі вступу України в Митний союз.

Депутат зазначив, що Росія вступила до світової організації Торгівлі і, згідно із зобов’язаннями, після вступу Росія повинна перейти протягом декількох років на міжнародні ціни на газ.

У зв’язку з цим Пинзеник допускає, що можлива знижка є лише приманкою для України, яка тим більше перекриватиметься за рахунок митних зборів.

Партія «Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка» закликає президента Віктора Януковича проінформувати Раду про перелік і зміст документів, підготовлюваних до підписання в ході його візиту в Росію.

Депутат Ради, голова фракції «Всеукраїнське об’єд­нання «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявляє про відсутність у президента Віктора Януковича повноважень на підписання угоди про вступ України в Митний союз Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь)

***

Радник президента РФ Сергій Глазьєв заявляє, що про вступ України до Митного союзу поки не йде, однак вигоди для країни очевидні.

Про це він заявив журналістам, пишуть «РИА Новости».

«Поки мова про приєднання України до Митного союзу не йде, але перше, що вона отримає від участі в цьому об’єднанні — скасування мит на нафту і газ», — сказав радник Путіна.

За його словами, в сукупності Україна отримає «поліпшення умов торгівлі для України в разі вступу в ТС становитиме 9 мільярдів доларів».

Глазьєв висловив сподівання, що Україна, яка є спостерігачем в ЄврАзЕС, «відновить участь у євразійському інтеграційному процесі».

Він нагадав, що Україна «спочатку була одна з ініціаторів формування Єдиного економічного простору, але коли на Україні стався помаранчевий переворот, вона випала з інтеграційного процесу, хоча був практично повністю сформований пакет документів по ЄЕП за участю трійки Росія-Білорусія-Казахстан ...».

«Тому ми чекаємо, що Київ повернеться до тих планів і Україна знову включиться в нашу роботу по інтеграції», — сказав Глазьєв.

Він заявив, що в разі вступу України до МС, країні буде забезпечений безперешкодний доступ українських товарів агропромислового комплексу, продовольчих товарів на ринок країни.

Він висловив упевненість, «що рано чи пізно Україна приєднається, але чим раніше, тим краще, тому що наші розрахунки показують: чим пізніше, тим менший економічний ефект».

За матеріалами сайтів
Українська правда, Інтерфакс, Українські новини

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com