Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

СВЯТКУВАННЯ НОВОГО РОКУ: ТРАДИЦІЇ Й УПОДОБАННЯ

В Америці військовослужбовці слідкують за пересуваннями Санта-Клауса, а в Греції в новорічну ніч радіють навіть каменю

Новий Рік завжди асоціюється з певними традиціями й уподобаннями. Яскрава ялинка, яку ми щороку з радістю наряджаємо, для нас звична і рідна, хоча є зовсім не нашим надбанням. Деякі іноземні новорічні традиції можуть здатися нам аж занадто дивними, але у новорічну ніч можна спробувати щось новеньке…

У новорічну ніч чопорні англійці не дозволяють собі зайвого. Власне, вони не дозволяють собі зайвого і в інші дні. Бабусі ведуть онуків до величезної ялинки на Трафальгарській площі. Усі англійські годинники близько 12-ї огортають ковдрою і лише о 12-й їх “роздягають”, щоб вони почали вітати Новий Рік.

Сусіди й вічні суперники англійців у Франції набагато демократичніші. У Парижі у ніч з 31 грудня на 1 січня можна цілуватися з ким завгодно і донесхочу. На площі Бастилії грає акордеон і, незважаючи на погоду, танцюють парижани різного віку.

По обидва боки Атлантичного океану люди дарують один одному новорічні подарунки, але лише в Сполучених Штатах під час зимових свят у покупців трапляється справжня істерія. Усі магазини в цей час роблять шалені знижки, тому американці закуповують усе - від сувенірів до автомобілів. До того ж, за традицією, подарунки роблять абсолютно всім, навіть двірнику.

Так уже склалося, що Різдво вважається родинним святом, а ось Новий Рік святкують весело і безтурботно, з веселою компанією. Тому і подарунки на Новий рік практичніші, а ніж різдвяні. Однак “практичність” у традиціях різних країн має часом незвичний для нас характер. У деяких італійських провінціях найціннішим подарунком вважається “нова вода” - з чистого джерела, вона приносить щастя в дім. А в Японії існують спеціальні новорічні набори - “осейбо”, до яких входять такі практичні речі, як консерви, шматочки мила. У гостинній Греції радіють навіть камінню, адже воно символізує “важкий гаманець”. Отже, пригадуючи давні традиції, можна навіть непогано зекономити на новорічних витратах.

Іноді формування традицій відбувається під впливом певних кліматичних умов. У холодних Нідерландах люди, незалежно від вікової категорії, обожнюють кататися на ковзанах. Новорічна ніч не виняток, у цей час на ковзанках можна побачити найповажніших громадян міста, навіть мера.

А ось у теплій Італії новорічні емоції так переповнюють мешканців, що вони кричать, до того ж дуже голосно. У такий дивний спосіб і без того галасливі італійці проводжають Старий Рік і вітають Новий. Ще одна цікава традиція вже відома всьому світу, але повторювати її досі мало хто наважувався. У новорічну ніч з вікон, прямо на вулицю летять різні речі: це може бути телевізор, одяг, усе, що на цей момент вважається непотрібним. Уранці вже тверезий господар може здивуватися власній щедрості, але шкодувати за мотлохом вже запізно, тому його викидають на помийку.

У ніч на 1 січня на майданах Іспанії мешканці всіх міст зустрічаються, вітаються, куштують виноград. Коли годинники б’ють дванадцять разів, треба встигнути з’їсти дванадцять ягідок – кожна за відповідний місяць року, що наступає. Тут треба бути дуже обережним і обрати такий виноград, яким не вдавишся, але він не має бути дуже дрібним, бо тебе не поважатимуть. До того ж у цю чудову ніч завершити святкування можна там, де ти й не очікуєш. Сангрія і реха (іспанське червоне вино) ллються, як ріка, і зайти цієї ночі можна навіть до незнайомців – там тобі будуть раді.

Новорічна ніч – ледь не єдина можливість для австрійців добряче відпочити. Улюблений напій тут не шампанське, а глінтвейн, який можна купити дешево і будь-де, але знайти щось попоїсти дуже важко, та й грошей шкода. Саме тому серед австрійців у новорічну ніч тверезого знайти неможливо. 1 січня на вулицях майже нікого не побачиш – австрійці відсипаються до вечора, а потім втамовують знесилений алкоголем організм кислою капустою і гарячими сосисками.

Новорічні і різдвяні свята вважаються святими і віщими, тому саме в ці дні прийнято гадати. На відміну від України, де гадають переважно незаміжні дівчата, в такій країні, як Швеція про своє майбутнє хоче дізнатися кожен. Напередодні новорічної ночі в усіх магазинах продаються невеличкі олов’яні фігурки. Їх розтоплюють на вогні і виливають у холодну воду, потім дивляться на що схожі ці застиглі краплинки – це і є символ успіху на наступний рік.

На Кубі, напередодні святкування, весь посуд у домі наповнюють звичайною водою. Коли настає північ, цю воду виливають з вікон. У такий спосіб мешканці острова Свободи бажають року, що наступає, чистого і світлого шляху.

У Японії замість звичних дванадцяти ударів дзвони лунають аж сто вісім разів. За переконаннями японців, кожен удар вбиває людські хиби: жадібність, злість, дурість, легковажність, нерішучість, заздрість. До того ж кожен з них має вісімнадцять відтінків. Після того, як усі хиби буде “вбито”, потрібно голосно й щиро сміятися – це приносить щастя.  

Під час новорічних свят поблажливішими стають охоронці правопорядку всіх країн. Навіть у багатьох ісламських країнах у цю ніч відпочивають суворі борці за мораль. Правоохоронці всіх країн поблажливо ставляться до нешкідливого бешкетування. Наприклад, у Маракеші цієї ночі на вулицях ви не зустрінете жодного поліцейського, лише захмелілих мешканців. Тут жінки в Новий рік можуть собі дозволити короткі спідниці.

Багато років тому в Америці фірма, яка надає різдвяні та новорічні послуги, випадково вказала в рекламі телефон… Центру керування польотами. Однак веселі службовці відверто побавилися, розповідаючи малюкам, що телефонували про пересування Санта-Клауса в повітряному просторі. Зараз ця забавка для службовців уже традиційна.        

 

Гончаренко Ганна

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com